Nádrž na dešťovou vodu: vyplatí se mít ji na zahradě

Déšť

Dešťová voda je to nejlepší, co můžete svým rostlinám dopřát. Kohoutková voda může obsahovat minerály v takovém množství, které nejsou pro rostliny bezpečné. Proto bychom ji měli převařit nebo alespoň nechat odstát. Máte-li možnost, rozhodně se vyplatí odchytávat dešťovou vodu. Nádrž na ni může být prakticky cokoli – barel, speciální nádoba nebo třeba plastový či dřevěný sud. Je skvělým způsobem, jak ušetřit a být ekologický.

Nádrž na dešťovou vodu

Nádrž na dešťovou vodu může mít mnohé podoby. Může jít o sud postavený na pozemku, nebo propracované speciálně nádrže s kohoutem v dolní části. Můžete mít různé tvary, textury i materiály. Některé imitují dřevo, jiné beton, další zdi, takže snadno zapadnou i do okrasné části zahrady. Sběr dešťové vody má rozhodně význam, a to nejenom z důvodu finančních úspor za vodu.

Barel na vodu

Foto: Pexels

Důležitost dešťové vody

Dešťovou vodu můžeme používat nejenom pro zalévání rostlin, ale také k dalším účelům. Moderní domácnosti už tuto vodu používají ke splachování toalety nebo praní oblečení. Výhodou je, že tato voda neobsahuje vápník, takže nezanáší vaše zařízení vodním kamenem. Dešťovou vodou můžete mýt zahradní nábytek, auto nebo třeba jízdní kolo. Kvalitní dešťová voda (na hladině nejsou známky mastných usazenin) je vhodná též k mytí nádobí, koupání nebo mytí rukou.

Nádrž na vodu má své výhody

Pořízení speciální nádrže na vodu může znamenat výdaje navíc. Je ale možné, že tyto výdaje se nakonec vyplatí. Navíc se jedná o jednorázové výdaje. Vlastnictví nádrže na vodu je téměř bezúdržbové. Můžete tím snížit spotřebu pitné vody, což ocení vaše peněženka. Navíc děláte něco i pro životní prostředí – neplýtváte pitnou vodou k takovým činnostem, které nevyžadují přímou konzumaci vody.

Dešťová voda pro vaše rostliny

Dešťová voda je pro zálivku rostlin to nejlepší. Neobsahuje takové látky, jako je chlór či fluor. Naopak obsahuje takové živiny, které rostliny potřebují. Díky tomu budou v lepší formě a můžete tak dále ušetřit za postřiky, hnojení a další prostředky na hubení škůdců nebo odstraňování nemocí.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/zalety-posiadania-zbiornika-na-deszczowke-w-swoim-ogrodzie-dlaczego-warto/

https://www.clevelandmetroparks.com/about/education/virtual-classroom/earth-day/eight-amazing-benefits-of-having-a-rain-barrel

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!