Návrat zatracovaných květin: Jak pečovat o karafiáty coby květiny s nezaměnitelnou vůní

karafiát

Mnozí zajisté pamatují. Rudý karafiát coby jistý symbol socialismu. A tak byla tato květina zkrátka zatracována, aniž by za to svým způsobem mohla. Přitom se jedná o jednu z nejuniverzálnějších květin s nezaměnitelnou vůní a kvetoucí v široké paletě barev. V čem vyniká právě karafiát? Jak se o něj starat ve váze, aby vám dlouho vydržel?

Comeback nejuniverzálnější květiny

Chudák květina, která se mnohým zprotivila, aniž by konkrétně ona sama za to mohla. A tak po revoluci v listopadu 1989 karafiát takřka vymizel. Málokterá květina předčí karafiát v trvanlivosti a odolnosti. Jedná se o téměř dokonalou květinu, která má nezaměnitelnou vůni a pyšní se výraznými barvami.

Návrat karafiátu na výsluní zpět mezi tulipány a růže není jednoduchý. Pro některé je stále symbolem doby temna a mají květinu spojenou s předrevolučním obdobím. Je tak pro řadu stále květinou připomínající totalitní režim. A přitom za to nemůže. Dnes se karafiáty dováží letecky, a to zejména ze Španělska a Kolumbie. Pěstují se však i u nás. Jen ne v takovém množství, jako tomu bylo dříve.

Karafiátům svítá na lepší časy

Poslední dobou začínáme karafiátům opět přicházet na chuť. Může za to do jisté míry i mladá, a tudíž tehdejší dobou nepoznamenaná generace. Karafiát opět patří spolu s růžemi a tulipány mezi nejčastěji kupované květiny. Jistou zásluhu na tom mají i nové odrůdy, kterým nelze zkrátka odolat. Předností květiny je jak výše zmíněná odolnost, tak i vytrvalost, jakožto nezaměnitelná vůně a pestrá paleta barev. Karafiáty krásně vyniknou ve váze. Zkrášlí interiér. Díky tomu, že ve váze vydrží až 3 týdny, jsou tak výjimkou mezi ostatními řezanými květinami.

řezaná květina

Foto: Pixabay

Péče o karafiáty ve váze

Pokud je vám líto, že řezané květiny nevydrží dlouho ve váze čerstvé, tak potom si rozhodně kupte právě karafiáty. Budou vám dělat společnost klidně až 3 týdny. Stačí, když nově koupené karafiáty seříznete asi o 2 až 3 cm a odstraníte všechny spodní listy, na které by dosahovala voda. Karafiáty nedávejte vedle mísy s ovocem, ze kterého se při dozrávání uvolňuje ethylen. Na ten jsou květiny velmi citlivé. Vázu s karafiáty dávejte na noc do nejchladnější místnosti. Následující den květinám vždy vyměňte vodu.

Zdroj: stoplusjednicka.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay