Houby

Na houby se nesmí pít alkohol a další houbové mýty

Vyrážíte často do lesa a zpestřujete si svůj volný čas hledáním hub? Aby ne, tento národní sport je oblíbený u spousty lidí. Houby jsou navíc chuťově vynikající a obsahují spousty lidskému tělu prospěšných látek. Jmenovat bychom mohli například provitamín A, vitamíny z řady B nebo vitamín D. Zapomenout nelze ani na vápník, draslík nebo železo. V souvislosti s konzumací hub ale panuje spousta různých mýtů a polopravd. My se na ty nejznámější podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Houby nejsou pro důchodce a pro děti

Nesmysl. Proč by si měli lidé upírat něco, co je chuťově vynikající a zdraví prospěšné? Přesto je třeba říct, že v případě dětí do od 3 do 6 let by se houby dětem podávat ve vyloženě houbových pokrmech nemusely. Taková omáčka a polévka by neměly představovat problém. Do 3 let by se houby neměly dětem podávat vůbec, obsahují spousty vlákniny, jež může způsobit bolesti břicha. Jinak je potřeba počítat s tím, že jsou houby hůře stravitelné třeba v podobě smaženice nebo tukem nasátých řízků. Pokud je ale nejíte na noc a v obřím množství, bát se není třeba. Takový houbový vývar si mohou užít i žlučníkáři.     

Houby a alkohol

Věčně diskutovaná dvojice. Obecně se traduje, že alkohol se na houby pít nesmí. Je jasné, že tvrdý alkohol je odbouráván v játrech, jež jsou samozřejmě v permanenci také v souvislosti s jedovatými houbami. Kombinace tvrdého alkoholu a hub není rozhodně ideální, nicméně takové pivo napomáhá houby díky hořčině trávit.

Zavařené houby

Zavařené houby: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Pozor na těžké kovy v houbách

Především ve znečištěných oblastech se setkáváme s tím, že houby mohou těžké kovy obsahovat. Průchod trávicím taktem je ovšem vcelku rychlý, takže se není třeba obávat toho, že by se škodliviny vstřebaly.

Mléko na jedovaté houby

Nikdy. Stejně jako alkohol. Pokud člověk pozře jedovatou houbu a udělá se mu zle, měl by rychle vyvolat zvracení. Optimální je podávání živočišného uhlí a pití velkého množství tekutin. Důležité je samozřejmě také zavolání rychlé lékařské pomoci.

Houby: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *