Švestka

Jak poznat zralé švestky a kdy je trhat

Už se těšíte na skvělou slivovičku nebo švestkový koláč? Nebo byste si dali nějakou tu švestku čerstvou jen tak? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně se vyplatí vědět, kdy vlastně švestky dozrají. Toto velmi oblíbené ovoce vyznačující se detoxikačními schopnostmi je třeba trhat až tehdy, kdy je skutečně zralé. Na to se mimo jiné zaměříme v následujících řádcích.

Nenáročná a skvělá slivoň švestka

Je to právě slivoň švestka, která se řadí mezi nejoblíbenější ovoce nejen v našich podmínkách. Skvěle se jí totiž daří v oblastech od 300 do 500 metrů nadmořské výšky. Ideální roční úhrn srážek se u této dřeviny pohybuje mezi 500 až 700 mm. Bez problémů stromy rostou i v oblastech, kde není podklad nijak výrazně bohatý na živiny. Využití samotných plodů je multifunkční.   

Švestka

Švestka: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Doba dozrávání se liší

Určitě. Švestky postupně dozrávají od počátku července až do září. Záleží na počasí, odrůdě a dalších aspektech. Plody je mnohdy zapotřebí nechat na stromech co nejdéle. Uvádí se, že správně zralé švestky musí mít pevnou konzistenci, nicméně budou měkké. Prostě je zmáčkneme. Takovéto plody bývají opravdu sladké a chuťově unikátní. Jinak se také zralost pozná i podle toho, že plody začnou samy opadávat. V případě sběru do slivovice se místěn uvádí, že by plody mohly být malinko zkrabatělé.

Švestka

Švestka: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Použít se část dají také přezrálé plody

Jinak čerstvě natrhané švestky poznáte i podle tradičního bělavého povrchu. Pokud používáte ovoce na slivovici nebo povidla, můžete klidně třepat. Optimální je vyčkat až do momentu, kdy je co nejvíce švestek zralých, nicméně kvas je možné založit už v době, kdy masivněji opadávají. Použít se dají i hodně přezrálé plody, jen nesmí být plesnivé.

Švestka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

 1. František Mlejnek Odpovědět

  Blbost, možná na jinéí zpracování ať švestky změknou. Ale já si nejraději utrhnu se stromu švestku, ktrá je ještrě pěkně tvrdá, ale už sladká, aby bylo co kousat. O plody, které v puse rozmáčknu jazykem a mám z nich v puse marmeládu, nestojím. Zrovna tak u meruněk nebo broskví.

 2. Mojmír Hájek Odpovědět

  Na slivovici jsou nejlepší švestky přezrálé, když mají prdýlky rozměklé a na samém začátku hnití, samozřejmě nesmějí být shnilé nebo plesnivé.

 3. Jiří Hanuš Odpovědět

  Dobrý den,
  střešní krytinu na chalupě mám z finského střešního asfaltového šindelu. Střechu jsme dělali před cca 15-ti lety, jsme s ní velice spokojeni. Bohužel, na krytině se po čase začal tvořit mechový povlak a dokonce na několika místech mechové ostrůvky. Nevím, jakým postupem se mechu zbavit, jaký přípravek použít.
  Děkuji za radu a jsem s pozdravem
  Jiří Hanuš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *