Semínka ředkviček

Obaly semínek: Co vše z nich lze vyčíst

Pokud si nevyrábíte semínka sami, jste odkázáni na jejich koupi. Semínka známe zabalená v barevných obalech a častokrát ani nevím, co vše se na těchto obalech můžeme dočíst. Zatímco na barevném obalu jsou uvedené určité informace, semínka jsou zabalena ještě zvlášť v menším sáčku. Tento menší sáček má zajistit delší životnost semínek, proto je vyroben z třívrstvé fólie (papír, hliník, polyetylen). Tento malý sáček je tedy velice důležitý, ale neposkytuje nám žádné informace. Na rozdíl od velkého, barevného sáčku.

Co můžeme najít na přední straně barevného sáčku?

Jako první nás na přední straně obalu zaujme samozřejmě fotografie rostliny – může jít o květiny nebo zeleninu. Dále si můžeme přečíst název druhu a případně také odrůdy. Další údaje jsou specifické podle toho, o jaký druh rostliny se jedná.

Květiny

Květiny mají na přední straně uvedeny také piktogramy o životním cyklu (zda se jedná o letničku, dvouletku, trvalku) a také údaje o výšce rostli a doporučení, kam rostlinu umístit (plné slunce, polostín nebo stín).

Bylinky

Bylinky mají na přední straně znázorněn piktogram, který nám pomáhá určit využití bylinky (konvička s hrníčkem – bylinka je vhodná na přípravu čaje, mlýnek na koření – bylinka se hodí k ochucení jídel).

Zelenina

Pokud se na přední straně obalu od zeleniny objeví kytička, znamená to, že osivo je mořené. Nejčastěji se moří hrách, fazole, košťáloviny či okurky. Moření má zabránit, aby semínka plesnivěla v kritické době klíčení. Mořená semínka okurek či tykvovité zeleniny nepředkličujeme, abychom nezvýšili pravděpodobnost zvýšení koncentrace mořidla na mladých koříncích. To pak totiž může způsobit i spálení kořenové špičky.

Semínka

Obaly semínek: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Co můžeme najít na zadní straně barevného sáčku?

Obecně se dá říct, že zde najdeme přesnější informace o tom, jak rostlinu pěstovat. Někdy se zde také dočtete charakteristiku odrůdy. Pro zjednodušení se používají opět piktogramy, které znázorňují doporučený termín výsevu. Tento termín je ale orientační a je potřeba jej přizpůsobit současným klimatickým podmínkám a počasí. Další piktogram znázorňuje způsob výsevu, ale také termín výsadby sazenic, v jakém sponu je pěstovat, jak dlouho bude trvat, než se ze semínka stane zralá rostlina a také předpokládaný termín sklizně nebo kvetení.

Další informace

Kromě informací o pěstování se můžete dozvědět, jak dlouho je osivo použitelné a kolik semínek se v sáčku nachází (v gramech nebo také kusech). Mořená osiva mají uvede druh mořidla (a jeho účinnou látku).

Číslo partie

Číslo partie osiva je důležité, kdybychom chtěli osivo reklamovat, je to něco jako jeho výrobní číslo.

Obaly semínek: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *