Mráz opět naruší letošní sklizeň meruněk. Bohužel nic nového

Meruňky

V posledních letech jsme byli svědky tristních výsledků sklizně meruněk a dalšího ovoce. Na vině tomu jsou výkyvy počasí, kdy po zimě přichází první jarní teploty, místy i daleko vyšší, a poté, co se začne příroda probouzet, tak vzápětí opět udeří zima. Vyšší teploty po ránu vystřídají opět ranní mrazíky, které doslova zabíjí květy meruněk. Teploty pod mínus 4,4 stupně Celsia jsou kritické. Bohužel poslední dny i nadcházející nasvědčují tomu, že tato teplota může být místy překonána, a letošní úroda tak bude opět slabší.

Mrazy hrozí až do půlky května

První dny po mrazech nelze nic zpozorovat, obvykle to trvá třičtyři dny, než začnou květy černat a postupněodpadávat. Pěstitelům, jejichž květy vydržely nemají důvod k předčasné radosti, podle předpovědí hrozí další mrazy, jež mohou z dlouhodobého hlediska hrozit až do půlky května, ale rádi bychom, aby tyto předpovědi nebyly příliš pravdivé. Nejvíce se meruňky pěstují na jižní Moravě. Dříve sadaři zapalovali ohně mezi stromy, ale nyní to nemá příliš smysl, a to nejen kvůli nízké teplotě, ale také i zvyšujícím se finančním nákladům.

Květ meruňkyFoto: Pixabay

Teplá zima

V Česku se nejčastěji pěstují meruňky odrůdy Velkopavlovická. Tyto odrůdy jsou specifické tím, že kvetou dříve, což znamená problém. Potíže spočívají v čím dál tím více teplejších zimách, takže jaro přichází dřív, a proto stromy kvetou také dříve. Riziko nočních mrazů zůstává na stejné úrovni, z čehož pěstitelé nemají radost, jelikož vedou ke zničení květů či plodů.

Změna odrůdy

Problémy s úrodou staví pěstitele do obtížné situace, kdy stojí na rozcestí mezi volbami. Zda pokračovat s pěstováním stejné odrůdy, přejít k jiné odrůdě, nebo přestat pěstovat meruňky. Při změně sadu trvá až pět let, než začne sad plodit odrůdy. Podle statistik se na Břeclavsku posunulo kvetení meruněk v průměru o 12 dní dopředu mezi lety 1961–2020. Do roku 2050 můžeme očekávat posun o další dva týdny.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/mraz-nici-kvety-merunek-teploty-klesnou-posun-fenofaze-podnikani_2303291340_elev

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.