Jak barvit vajíčka cibulovými slupkami: Podrobný návod s šikovnými vychytávkami

Blíží se Velikonoce a pokud čekáte zástupy koledníků, určitě si už lámete hlavu, jaká vajíčka letos připravíte. Barev a ozdob je na trhu nepřeberné množství. Pokud už vás to unavuje nebo nechcete zbytečně utrácet, obarvěte si letos vajíčka cibulí. Je to levné, krásné a přírodní.

Aby se vám však výsledek zaručeně vždy povedl, ne třeba vsadit na ten správný postup. A seznámit byste se měli i s nejrůznějšími vychytávkami, díky nimž se vám barvení vajíček cibulovými slupkami zaručeně povede.

Barvení vajíček v odvaru z cibulových slupek

Barvení má spoustu výhod, ušetříte peníze, přírodu i čas.

 • Cibuli doma jistě běžně používáte, stačí jen myslet trošku dopředu a pěkné slupky si schovávat. Můžou být z cibule žluté nebo červené, obě barvy jsou krásné.
 • Protože je to barva přírodní a navíc vlastně z odpadu, nezatěžujete nijak přírodní prostředí a ještě vám zůstanou v peněžence penízky za nezakoupené barvy.
 • Vejce se vaří a zároveň barví, takže je tu i úspora času.
 • A nakonec ještě jedna výhoda, nemusíte shánět bílá vejce, barva z cibule na těch hnědých bude ještě intenzivnější a i pokud se je rozhodnete dekorovat listy a květy, vypadá to skvěle i na hnědých vejcích. Bílá vejce jsou před Velikonoci drahá, takže opět úspora financí.

Příprava

Vlastně potřebujete jen cibulové slupky, zhruba dva svačinové pytlíky. Chcete-li mít vajíčka vyzdobená otisky první jarní zeleně, pak ještě staré silonky, provázek nebo niť a čerstvě natrhané lístečky a květy. Nakonec starý hrnec, u kterého nevadí, pokud se také obarví.

Foto: Pixabay

Postup

Můžete postupovat dvojím způsobem:

 • Buď necháte slupky důkladně vyvařit na požadovaný odstín, pak odvar přecedíte a v něm budete vařit vejce.
 • Nebo vaříte vajíčka současně s cibulovými slupkami. Tento způsob zaručí intenzivnější barvu, ale také může způsobit fleky na vejcích, pokud se na ně slupka přilepí. I to je ale svým způsobem ozdobné, záleží, jak ještě budete dále vajíčka zdobit.

V obou případech můžete ještě nechat vajíčka ve vývaru vystydnout a případně je ještě takto vložit do lednice přes noc. Barva bude mnohem intenzivnější.

Dekorace čerstvými přírodninami

Vyžaduje trochu trpělivosti a preciznosti, výsledek ale stojí za to.

 1. Nastříhejte si silonky na přiměřeně velké kousky tak, aby do nich šla zabalit vejce. Na přiměřené kousky nastříhejte také provázek.
 2. Natrhejte si pěkné lístečky a kvítky.
 3. Vejce umyjte ve vodě s pár kapkami saponátu nebo octem, abyste je odmastili.
 4. Doprostřed dílu punčochy vložte přírodninu, na ni položte vejce tak, jak na něm chcete mít ozdobu umístěnu. Přidržte a druhou rukou okolo stáhněte punčochu.
 5. Pevně zavažte, aby se lísteček nepohnul a co nejvíce přilnul k vejci.
 6. Vejce dejte opatrně vařit do vody se slupkami, můžete přidat trochu octa a soli, aby vejce nepraskla. Během varu je několikrát otočte.
 7. Po 10 minutách odstavte a nechte dál barvit.
 8. Vejce vyndejte a odstraňte obal, pomozte si nůžtičkami. Buďte opatrní, vlhká barva se snadno setře.
 9. Osušte zlehka papírovou utěrkou a nechte zcela zaschnout.
 10. Nakonec vejce přetřete hadříkem napuštěným olejem nebo sádlem. Budou se krásně lesknout a barva se zvýrazní. A koledníci můžou přijít.

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/barveni-vajec-cibuli-30000406.html, https://prozeny.blesk.cz/barveni-vajec-cibuli, http://www.sikovny-cvrcek.cz/cibulova-vejce

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)