Cibule coby základ vaření i zdroj zdraví prospěšných látek. Jak ji uskladnit, aby vydržela co nejdéle

cibule

Cibule patří mezi jeden zřejmě nejpoužívanějších druhů zeleniny. Při vaření se bez ní těžko obejdete. Což ví každý milovník vaření a dobrého jídla. To bývá ostatně i důvod, proč ji řada z nás pěstuje na své zahrádce. Je dobré mít zásobu na zimu a díky tomu cibuli stále po ruce. Je však důležité správné uskladnění. Jak na to? A co dělat, když vám cibule zmrzne?

Pokud se pyšníte bohatou úrodou cibule, nebo se vám zkrátka podařilo získat dostatečnou zásobu, tak zajisté přemýšlíte, jak ji nejlépe uskladnit. Vyplatí se tento krok nepodcenit, neboť hniloba a plíseň číhají všude a velmi rychle se šíří. Byla by škoda o cibuli přijít. V případě správného uskladnění vám vydrží a budete ji mít k dispozici po celou zimu.

Sklizená cibule s natí má jisté výhody

Nať sklizené cibule určitě neodřezávejte, ani nikterak neukrucujte. Jednoduše počkejte, až sama seschne. Pokud jste tak už učinili, již takto koupili či dostali, tak to není problém. Uskladnit lze samozřejmě i tuto cibuli. Zásadní je, nechat každý kus pečlivě oschnout. Pokud má však cibule nať, tak si připravte dostatečně dlouhý a pevný provaz a 4 větší cibule k sobě svažte na 2 cm od začátku natě. Na konci udělejte pořádný uzel a svazek zavěste na vzdušné a suché místo.

Zatímco cibuli bez natě můžete rozprostřít do prodyšných dřevěných lísek nebo zeleninových plastových přepravek. Nutné je dbát, aby došlo k rovnoměrnému rozložení. Cibule nesmí ležet ve zbytečně vysoké vrstvě na sobě. Pak stačí nechat vysušit v dobře větrané místnosti.

cibule s natí

Foto: Pixabay

Kam s ní aneb vhodné místo pro skladování

Teprve poté je třeba cibule přemístit na chladné a tmavé místo, kde je sucho. Ideální je spíž. Jednou z možností je, že ji nasypete do síťky a zavěsíte do prostoru. Nezapomeňte, že nízké teploty snáší uskladněná cibule mnohem lépe. Na závadu vůbec není teplota okolo 1 až 2 °C. Pozor, aby ale neomrzla.

Na co si dát pozor a co se zmrzlou cibulí

Při skladování ve vyhněte blízkosti brambor. Možná banalita, která však nemilosrdně urychlí zkázu cibule.

A co dělat se zmrzlou cibulí, která dlouho nevydrží? Nabízí se efektivní zpracování. Nakrájejte ji, osmažte na oleji a uskladněte v chladu do zavařovacích sklenic. Díky tomu vám takto vydrží po celou zimu.

Zdroj: prozeny.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay