Molice ve skleníku i na balkoně aneb babské rady na molice, které zaručeně fungují

Molice: Také se potýkáte s tímto nepříjemným hmyzem, který dokáže zničit vaši úrodu zeleniny nebo se nehezky podepsat na vitalitě okrasné zahrady? Podívejte se, co si s těmi škůdci vlastně počít i na to, jak je zaručeně poznat.

Molice skleníková patří k velmi obávaným škůdcům

Množství bílých mušek, které vyletí po dotyku z rostliny rozhodne nepřehlédnete stejně jako jejich lepkavou medovici, která při silném napadení pokrývá téměř celou rostlinu a podporuje výskyt plísně, či láká mravence.

Kde se setkáte s molicí

Líbí se jí prakticky na jakékoliv zelenině. Z okrasných rostlin poškozuje hlavně fuchsie, muškáty, petúnie, lantany a rajčata pěstovaná v nádobách. Dokáže se velmi rychle množit, takže pokud se vám na uvítanou vnese doslova bílý oblak malých motýlků, pak to ještě neznamená, že jste velmi významně zanedbali prevenci. Někdy stačí i pouhých pár dní nepozornosti a problémy jsou na světě.

Hlávkové zelí

Foto: Pixabay

Jak na molice v zahradě

Prevence je při boji s těmito škůdci velmi důležitá. Na ochranu rostlin myslete už při výsadbě a kombinujte je s jednou či dvěma takovými, které molice odpudí. Mezi okrasnou zeleň, kterou molice rozhodně nesnáší, patří například aksamitník nebo lichořeřišnice

A poradíte si s nimi i bez chemie. Na zjištění výskytu škůdce a odchyt dospělých molic použijte žluté lepové destičky. Při mírném výskytu pomůže postřik roztokem mazlavého mýdla. A pokud chcete sázet na přípravky z obchodů. Pak v pětidenních intervalech udělejte alespoň tři ošetření prostředky k tomu určenými. Jednou za 14 dní však doporučujeme postřik opakovat až do konce sezóny. Tam, kde se jednou molice objevily, se totiž velice rády vrací.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/15-nejhezcich-balkonovych-rostlin-do-truhliku-inspirujte-se, https://prima-receptar.cz/postriky-ktere-ochrani-vase-balkonovky/, https://zahradnickakucharka.cz/i-balkonove-rostliny-maji-sve-skudce-nezapominejme-na-jejich-ochranu/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)