Kompostování čaje: jak je to s čajovými sáčky v kompostu

Čajový sáček

Rádi si dopřáváte čaje? Co děláte s použitými čajovými sáčky (popřípadě s čajovou směsí)? Vyhodit ji by byla velká škoda! Zde je třeba udělat rozdíl mezi čajem a čajovými sáčky. Zatímco čaj (sušené bylinky nebo v podstatě to, co je uvnitř čajových sáčků) je dobrým zdrojem dusíku a vhodnou hmotou pro kompostování (rychle se rozkládají), o čajových sáčcích to neplatí. Ty jsou totiž vyrobené z různých materiálů a ne všechny se hodí do kompostu. Nemusí se tedy rozložit.

Čajové sáčky nejsou stejné

Zatímco jedna značka používá sáček, který se snadno rozkládá a stává se součástí kompostu, jiné čajové sáčky mohou procesu rozkladu bránit. Pokud chcete kompostovat čaj, nejlepším způsobem, jak to udělat, je vyndat jej ze sáčku. Sáček vyhoďte, jeho obsah můžete přidat do kompostu. Toto je nejlepší způsob, když nechcete kontrolovat, z čeho jsou sáčky vyrobené. Čajové sáčky jsou vyrobeny z papíru nebo polypropylenového plastu (popřípadě z kombinace obojího). A některé mohou navíc obsahovat kousky provázku.

Čaj

Foto: Pixabay

Které sáčky kompostovat?

Pokud máte zjištěno, z čeho váš čajový sáček je, můžete se rozhodnout pro jeho kompostování. Je jasné, že zatímco papírový čajový sáček je možné kompostovat, protože se rozkládá rychle, u těch plastových to nejde. Nejsou totiž biologicky rozložitelné. Pokud si dáte tu práci a čajové lístky z jejich vnitřku vyjmete a vložíte do kompostu, tleskáme vám. Ne každý má ale chuť to s každým sáčkem absolvovat. Zde pak existuje jediná rada: pokud chcete sáček kompostovat, najděte si značku, která používá papírové sáčky. Několik typů sáčků je vyrobeno z papíru s termoplastovou podšívkou. Zacházejte s nimi stejně jako s plastovými sáčky.

Jak poznat, z čeho je sáček vyroben?

Jde to poznat pouhým pohledem. Matné sáčky jsou vyrobeny z papíru. Lesklé čajové sáčky budou plastové. Pokud najdete označení „PLA“, jedná se o plast na rostlinné bázi. Ten je za určitých podmínek kompostovatelný. K jeho rozložení je třeba dosáhnout teploty 60 °C, což ve většině domácích kompostů není možné. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda čajové sáčky obsahují plasty, je zkontrolovat obal produktu nebo přímo kontaktovat společnost.

Zdroj:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/pytliky-od-caje-kompost-30000812.html

Can You Compost Tea Bags? The Truth About Tea and Composting

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!