Rozmnožování máty, které zvládne i úplný začátečník

Máta

Pokud budete pěstovat mátu na zahradě, poroste vám pěkně rychle a bez jakéhokoli zásahu se bude množit. Spíše než řešit, jak ji rozmnožovat, budete řešit, jak jí v růstu zabránit! Pokud ale mátu dosud nemáte (nebo jste si přinesli vzorek ze supermarketu, který chcete rozmnožit), můžete to udělat několika metodami. Nejsou složité.

Pěstování máty

Pokud jste si koupili mátu ze supermarketu, přesaďte ji co nejdříve. Zemina, ve které byla, totiž nesplňuje dlouhodobé požadavky rostliny. Stačí použít obyčejnou, univerzální půdu, investovat ale můžete i do speciální půdy na bylinky. Mátu pěstujeme na světlém místě a zaměříme se na dostatečnou zálivku. Zemina by měla být neustále vlhká, nikoli však přemokřená. To totiž vede k hnilobě kořenů. V zimě a na podzim můžete mátu zalévat jednou za pár dní, v létě klidně každý den. Zaléváme ke kořenům, nikoli na listy.

Máta

Foto: Pixabay

Šíření máty

Pokud jsou splněny optimální podmínky pro pěstování máty, bude rostlina růst velice rychle. Pro její rozmnožení odstřihněte pár velkých stonků čistými nůžkami. Měly by být dlouhé asi 10 cm. Tyto stonky vložte do skleněné nádoby a naplňte vodou. Voda by neměla být v kontaktu s listy (spodní část stonku můžete proto listů zbavit). Nyní umístěte nádobu na slunný okenní parapet a čekejte. Za asi 12 dnů můžete pozorovat, že se ve spodní části vyvíjí kořeny. Jakmile mají kořeny asi 1,5 cm, můžete je přesadit do zeminy.

Množení máty dělením

Druhým velmi primitivním způsobem množení máty je dělením. Pokud je váš mátový keř příliš hustý, dokonce mu to i prospěje. Stačí opatrně vyjmout mátu z květináče a rozdělit keř na dvě nebo klidně i více částí. Ty zasadíte do samostatných květináčů. Nezapomeňte je hojně zalévat!

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jak-rozmnozyc-miete,nId,5110312

https://chovatelka.cz/clanek/pestujeme-matu-peprnou-jako-pokojovou-rostlinu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!