Množení vánočního kaktusu

Vánoční kaktus

Vánoční kaktusy patří mezi jedny z nejoblíbenějších vánočních rostlin. A to navzdory tomu, že se jedná o tropickou rostlinu, pro kterou si musíme trochu upravit podmínky v bytě. Pokud jí ale poskytneme vše potřebné, můžeme se každoročně těšit na jejich kvetení, které obvykle probíhá od listopadu do ledna. A květy to jsou opravdu nádherné! Za tu trochy námahy při pěstování to stojí.

Základy pěstování

Vánoční kaktus (Schlumbergera) je rostlina, která pochází původem z tropických lesů. Proto bychom ji neměli vystavovat přímým slunečním paprskům (i když světlo je potřeba) a měli bychom jí dopřát dostatek vlhkosti. To zajistíme buď mlžením vodou v rozprašovači několikrát za týden, nebo postavíme květináč na misku naplněnou kamínky a vodou (tak aby hladina vody nedosahovala dna květináče).

Vánoční kaktus

Foto: Pixabay

Aby vánoční kaktus kvetl

Aby vám vánoční kaktus každoročně vykvetl, bude zapotřebí dodržet hned dvě období klidu. To první nastává hned po odkvětu (tedy v lednu či začátkem února), druhé pak od poloviny září. Období klidu pro tuto rostlinu znamená to, že rostlina by měla být v místnosti, kde je teplota kolem 12 °C, a zálivka by měla být omezena. V létě přitom můžete vánoční kaktus dát klidně ven (pozor na přímé slunce!). S rostlinou, která již vytvořila poupata, bychom neměli hýbat, hrozí totiž, že poupata opadají.

Množení vánočního kaktusu

Dobrou zprávou je, že množení vánočního kaktusu je velice jednoduché. V květnu odstraňte části stonku, které mají dvě nebo tři části listů. Takto odebraný řízek nechte jeden nebo dva dny schnout. Poté jej vložte do směsi kompostu a hrubého písku v poměru 1:1. Spodní část řízků zatlačte do kompostu asi 1 cm hluboko, aby stály vzpřímeně. Dobře zalijte a přebytečnou vodu nechte odtéct. Stejně jako u jiných řízků: měly by být na světlém místě, vyvarujte se ale přímého slunečního záření. Velmi střídmě zalévejte a občas zamlžte. Za jeden až dva měsíce by řízky měly zakořenit. Zkontrolovat to můžete jemným zatažením – pokud se nepohne, zakořenil. Zakořeněné řízky zasadíme do malých květináčků.

Problémy s pěstováním vánočního kaktusu

Jedním z problémů, které lidé u vánočního kaktusu řeší, je nedostatek květů. Problémem je obvykle nedodržení dvou období klidu. Pokud květiny opadávají, může to být způsobeno tím, že se s rostlinou hýbalo, když byly poupata v zárodku, přeléváním rostliny nebo kolísáním teploty mezi nocí a dnem. Červené listy jsou známkou toho, že vaše rostlina je na příliš velkém světlu. Dbejte na to, aby vánoční kaktus nebyl na přímém slunci!

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-christmas-cactus/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!