Venkovní ibišek, hortenzie, vajgélie a další… Kdy a jak řezat okrasné dřeviny? U některých nastal ten správný čas právě teď

Řez dřevin

Mnoho lidí přemýšlí nad tím, jestli je vhodné řezat všechny dřeviny. Je správné dané dřeviny řezat? My říkáme, že ano. Pozor ale na to, kdy a jak to uděláte. Podívejte se na naše rady, které vás všemi kroky provedou.

Základem jsou ty správné podmínky pro prořezávání. S řezem dřevin však počkejte, pokud hrozí teploty klesající pod -5 ° C. Dřeviny citlivější na mráz, jako je třeba komule, řežte až koncem března. Příliš husté keře můžete prosvětlit a některé druhy dokonce silným zpětným řezem podpořit v kvetení.

Prosvětlení u okrasných dřevin

Je velmi důležité. Docílíte ním kompaktního růstu, vyšší odolnosti proti chorobám a co je hlavní, tak také zabezpečíte bohaté kvetení. S průklestem začněte, když má dřevina čtyři až pět let. Dříve tento postup raději nedoporučujeme, jelikož jí můžete ublížit.

Řez dřevin

Foto: Pixabay

Při řezu přednostně odstraňujte staré výhony dřevin, které již nepokvetou, a to těsně při zemi. Stále však dbejte na udržení uceleného vzhledu dřeviny. Zbývající mladší výhony nezkracujte. Tento typ řezu opakujte každé dva až tři roky.

Od prosince do února můžete prosvětlovat vajgélii květnatou, kalinu obecnou, lísku obecnou, kolkvícii líbeznou, pustoryl, tavolník japonský apod.

Zpětný řez u okrasných dřevin

A proč si osvojit tento způsob péče? Každoročně jím docílíte růstu nových výhonků a bohatého kvetení okrasných keřů, které kvetou v létě nebo na podzim na mladých letošních výhoncích. A jak na to? Každý rok seřízněte všechny výhony pět až dvacet centimetrů nad půdou. Abyste zachovali typický tvar keře, řežte výhony po obvodu hlouběji než ty ve středu.

Od prosince do února řežte silným zpětným řezem třezalka svídu, tavolníky kvetoucí v létě (tavolník japonský) apod. V březnu pak komuli Davidovu, hortenzii a ibišek.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://wach.ru/cs/sadovodstvo/sharovidnye-cvetushchie-kustarniki-dekorativnye-kustarniki-dlya-sada-i-ogoroda-s.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)