Melasa – zdravější část cukrové třtiny

melasa

Nevypadá příliš vábně. Vlastně skoro černě až spáleně a na první ochutnání také nejspíš nepůjde o lásku na první pohled. O to více benefitů vám však melasa z cukrové třtiny může nabídnout. Stačí ji přidat třeba do smoothie nebo oblíbených zákusků.

Může se pyšnit zejména velkým množstvím stopových prvků a organických látek. Můžeme jmenovat třeba vápník, hořčík, železo, zinek, měď, nenasycené mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, kyselinu fosforečnou a samozřejmě i důležité přírodní enzymy. Všechny tyto látky se navíc do lidského organismu velmi dobře vstřebávají.

melasa koláč

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dlouhodobá konzumace melasy nemá vedlejší účinky

Už jedna čajová lžička (cca pět gramů denně) vám při pravidelné konzumaci pročistí lymfatický systém a zlepší i některé tělesné funkce. Podpoří svaly, regeneruje klouby apod. A pomáhá i proti únavě a stresu z nadměrného pracovního vytížení. Což je vlastnost, která se v dnešní uspěchané době hodí asi nejvíce.

Jde o zdravější sladidlo než cukr, ale užívat ji můžete i přímo jako lék. Třeba na chronickou zácpu, kterou čas od času trpí většina z nás. Stačí lžičku melasy rozmíchat v šálku horké vody a vypít po doušcích.

Melasa pomůže i na pleť

Přidejte ji do svého oblíbeného pleťového krému a použijte pro každodenní péči o pokožku. Melasa v kombinaci s vhodným nosným médiem ji vyživí a vrátí jí lesk a zdravý vzhled. Čistou melasu pak nechte na pokožce působit 25 minut jako regenerační zábal např. u lupénky, na ekzémy, ale třeba i při popáleninách (a to včetně těch od chemického ozařování při onkologické léčbě).

Je tak bezpečná, že může být v malém množství podávána i půlročním dětem a její konzumace není omezena ani u těhotných nebo kojících žen, což se o mnoha jiných přírodních doplňcích stravy říct rozhodně nedá.

TIP: potřebujete podpořit regeneraci organismu třeba při nemoci? Zvyšte denní dávku melasy na 4-5 lžiček.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)