Znáte už modré brambory? Poradíme, jak je vypěstovat

Modré brambory

Pěstování modrých brambor je o něco náročnější, než pěstování žlutomasých brambor. Stanoviště vybírejte takové, kde jste již čtyři roky nepěstovali brambor. Vyhýbejte se také místům, kde vaše brambory byly napadeny strupovitostí, rakovinou brambor nebo kde se vyskytovala háďátka bramborová. Modré brambory jsou k těmto chorobám bohužel náchylné.

Předkličování brambor

Modré brambory musíte předklíčit asi 6 týdnů před sázením. V tomto období je vystavte teplotě 8 až 12 °C v temné místnosti. Asi za 3 týdny by se měly vytvořit klíčky velké 3 až 5 mm, a to je znamení, že je potřeba teplotu navýšit na 12 až 18 °C a brambory přesuneme na světlé místo. Pokud chcete podpořit klíčení většího počtu oček na hlíze, je vhodné vylomit vrcholový klíček.

Modré brambory

Modré brambory: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sázení modrých brambor

Modré brambory sázíme mělce do půdy, kterou jsme zbavili kamení a dalších překážek, které by mohly způsobit deformaci brambor. Brambory sázíme do hloubky asi 5 cm. Po zasazení hlízy zahrneme co nejvyšší vrstvou půdy – minimálně 10 až 15 cm. Následná péče o brambory spočívá v kypření půdy a zbavování plevele. Půdu kypříme dvakrát před vzejitím a třikrát po vzejití. V období od července do srpna je potřeba dodávat vláhu.

Ochrana před chorobami

Ještě před zapojením porostu je potřeba začít modré brambory chránit proti plísni bramborové. Bohužel náchylnost modrých brambor vůči této chorobě je oproti žlutomasým bramborám vyšší. Zvolte postřiky vhodnými fungicidy a tyto postřiky opakujte podle počasí jednou za 7 až 10 dní. Po vydatných srážkách je potřeba postřik aplikovat co nejdříve. Pokud se plíseň vyskytne, vytrhejte napadenou nať, aby se plíseň nerozšířila až na hlízy. Stejně jako žlutomasé brambory jsou i ty modré napadány mandelinkou bramborou. Té se zbavujeme ručním sběrem.

Sklízení brambor

Vzhledem k tmavé barvě brambor je velice snadné je v půdě přehlédnout. Navíc jsou modré brambory velice náchylné k mechanickému poškození, proto je sklízíme ručně nebo s pomocí jednořádkového sklízeče. Brambory sklízejte při teplotě půdy nad 8 °C a za příznivého počasí, abyste minimalizovali riziko mechanického poškození. Modré brambory skladujeme dva až tři týdny při teplotě 12 až 18 °C, aby se zahojili. Poté skladujeme při teplotě 4 až 6 °C.

¨Modré brambory: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!