Máte problémy se spaním? Možná za to mohou rostliny

Orchidej

Je obecně známo, že rostliny dokonale oživí interiér a přinesou do něj nádech přírody. Mnoho lidí ale neví, že některé druhy rostlin, které běžně umisťujeme do ložnice, mohou být škodlivé z hlediska kvality našeho spánku. Mohou narušovat kvalitu vzduchu, uvolňovat alergenynebo dokonce produkovat chemikálie, jež narušují náš biorytmus. V tomto článku se podíváme na nejčastější druhy rostlin, které bychom pro zajištění kvalitního a zdravého spánku měli z našich ložnic raději vyhodit.

Rostliny jako živá dekorace? Ano, ale s rozumem

Rostliny mohou kvůli svým aromatickým výparům způsobovat alergie a bolesti hlavy. Proto se vyvarujte rostlinako jsou narcisy, hyacinty, šeříky a aromatické bylinky. Především pokud spíte se zavřenými dveřmi. Preferujte listy před bohatými květy a zcela se vyhněte sušeným vazbám, jež jsou pouze lapači prachu a schránkou mrtvé energie. Rostliny také mohou být domovem plísní a brouků. Proto pravidelně kontrolujte zeminu, která je v interiéru velmi náchylná na tvorbu plísně. V případě jejího odhalení rostlinu ihned přemístěte.

Milostný život v ohrožení?

Pokojové rostliny s ostřejšími listy a trny mohou mít nechtěné vedlejší účinky na váš partnerský vztah. Podle některých zdrojů mohou tyto rostliny snižovat chuť na intimní aktivity a omezovat tělesný kontakt. Je tedy důležité si dát pozor na výběr rostlin do vaší ložnice i z těchto důvodů.

Africké fialkyAfrické fialky: Foto Pixabay

Které rostliny do ložnice nepatří?

Orchidej

Je známo, že tato všemi oblíbená květina může způsobovat alergie, bolesti hlavy, deprese, a dokonce i nespavost. Proto by se měla orchidej vyskytovat na černé listině rostlin sdílejících s vámi vaši oázu klidu a pohody.

Diefenbachie

Tato rostlina sice dokáže účinně čistit ovzduší od škodlivých látek, ale i malé množství její šťávy může dráždit kůži a způsobit dýchací potíže. Pokud hledáte rostliny pro svou ložnici, doporučujeme se vyhnout diefenbachii, a to navzdory jejímu okouzlujícímu vzhledu.

Africké fialky

Africké fialky jsou bezesporu krásné květiny, ale ne, pokud jde o ložnici. Jejich listy totiž sbírají prach jako magnet a mohou tak negativně ovlivňovat čistotu a kvalitu vzduchu v našem spánkovém prostoru. Takže pokud hledáte květinu, která by mohla být užitečným nástrojem v boji s prachem, asi byste se měli sáhnout po jiné.

Zdroje info: Barbora Tomečková, aaa.zdravi.cz, zena-in.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7191368/

Orchidej: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.