Osení: Dekorace, která k Velikonocům jednoznačně patří

velikonoce

Osení, které zajistí krásnou dekoraci, k Velikonocům jednoznačně patří. Lze jej ozdobit kraslicemi, papírovými zajíčky na špejlích a tak dále. Pokud osení stále nemáte vyseté, je nejvyšší čas tuto akci provést, aby vám stůl či parapet na Velikonoce opravdu ozdobilo. Jak správně postupovat? A co dělat, když jsme osení vyseli příliš brzy?

Pusťme se společně do toho

Osení můžete samozřejmě vysít ještě nyní. Pokud jste tak učinili začátkem týdne, udělali jste vůbec nejlépe. Svou dekorační funkci začne plnit již deset dnů od výsevu, a to při běžné pokojové teplotě. V případě, že jste jej vyseli dříve, bude vám přerůstat a přepadávat přes okraje. K výsevu kupte nejlépe pšenici, ale také klidně ječmen. Dále pak zeminu a misku či květináč s hloubkou alespoň deset centimetrů. Do zvolené nádobky dejte substrát, mírně utlačte a hustě vysejte semínka. Poté zasypte alespoň dva centimetry silnou vrstvou hlíny a máte hotovo. Velice jednoduché. Nezapomínejte, že byste neměli nechat substrát proschnout, ale udržujte ho stále vlhký, nikoli však přemokřený. Květináček odložte na teplé a světlé místo a čekejte. 

Tip: Jak pšenice, tak i ječmen se řadí mezi silné životabudiče, které mají silné antioxidační účinky a na jaře nás umí povzbudit k životu. Navíc poskytují mnoho vitamínů a minerálních látek. Takže pokud budete chtít, přerostlé osení, které byste běžně vyhodili, můžete jednoduše vypít. Stačí listy otrhat a umístit do odšťavňovače. Pokud jej nemáte, vložte lístky do mixéru a rozmixujte. Poté přilijte trochu vody a vypijte. Často se také ječmenu přezdívá elixír mládí. 

ječmen
Foto: Pixabay

Co s osením, které bylo vyseto dříve

V případě, že se bojíte rychlého růstu osení, které již na Velikonoce nebude plnit svou estetickou funkci, dejte ho na pár dnů na chladnější, ale světlé místo. V druhém případě, kdybyste nestihli výsev provést nyní, umístěte semena na jeden den do vody. Poté osení vysejte a umístěte ho k topení či přímo na topení. Pohlídejte však, aby substrát neproschnul.   

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5904770/, https://www.ireceptar.cz/hobby/jak-si-vypestovat-sveze-zelene-oseni.html, https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-dum-a-byt/193344/velikonocni-oseni-pravy-cas-ho-zasadit.html

Náhledové foto: Pixabay 

     

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)