Maso v udírně zčernalo. Chyb může být několik

Maso na uzení

Naložili jste si maso a čekáte na den D? Pokud ano, rozhodně byste měli mít promyšleno i všechno, co se týká uzení. Tento proces nemusí být zrovna dvakrát jednoduchý. Můžete se totiž dopustit celé řady nepříjemných chyb, jež z vašeho pečlivě vybraného a připraveného masa mohou učinit něco absolutně nepoživatelného. My se v následujících řádcích na některé velké omyly při uzení podíváme mnohem podrobněji.

Příliš velký žár v udírně a nesprávná doba uzení

Bez teploměru ani ránu. Teplotu je zapotřebí udržovat dle konkrétního masa, jež udíte. My jsme si pro vás připravili orientační tabulku.

Uzené maso teplota doba uzení
středně velká ryba 70–80 °C 2 až 3 hodiny
Vepřové maso – váha cca 1 kg 65–75 °C 6 až 7 hodiny
kuřecí prsa s kůží 80–90 °C 3 až 4 hodiny
tepelně upravené klobásy 60–70 °C 2 až 3 hodiny
syrové klobásy 60–70 °C 5 až 6 hodin

Tabulka: Radek Štěpán

Teplota uzení

Teploměr na udírně: Foto Radek Štěpán

Krátký kouřovod

Délka kouřovodu je velmi důležitá. Jestliže jde vzduchem, jeho délka by se měla pohybovat kolem dvou metrů. průměr kouřovodu by měl činit cca 20 cm. Jestliže jde kouřovod pod zemí, jeho délka se musí pohybovat mezi 3 až 4 metry. Jinak by měl mít stoupající sklon. Díky tomu bude kouř přirozeným způsobem stoupat nahoru.

Udírna

Udírna s příliš krátkým kouřovodem: Foto Radek Štěpán

Topení nesprávným dřevem

Zapomeňte na jakékoli jehličnaté dřevo. To do udírny nepatří. Ideální volbu představuje buk, případně různé peckoviny typu třešně nebo švestky. Tak jako tak musí být dřevo dokonale vyschlé, jinak dojde k přespřílišnému dehtování. Maso pak bude jako uhel.

Štípané dřevoŠtípané dřevo: Pixabay

Pozor na prochladnutí udírny

Především dřevěné udírnydřevěné udírny a plechové variace v zimě mohou prochladnout. Z toho důvodu se vyplatí sledovat, zdali oheň v topeništi skutečně hoří. Uzení je běh na dlouhou trať, a tak by byla škoda něco v jeho průběhu zanedbat.

Zdroje info:  

https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/domaci-udirna-zpestri-letni-grilovani-a-lze-ji-postavit-i-svepomoci-40231394
https://www.udirny.cz/o-uzeni/nakladani-a-uzeni-masa/

Zadehtované a spálené maso: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.