Markýza vs. pergola

Markýza

Když potřebujete zastínit terasu, balkón, zahrádku u restaurace nebo vytvořit na vlastní zahradě zastíněné posezení, máte možnost využít markýzu nebo si postavit pergolu. Obě varianty mají svá specifika, někam se více hodí kazetová markýza, někde je lepší pevná pergola a dokonce můžete markýzu a pergolu kombinovat. V tomto článku se podíváme, kdy je vhodnější použít markýzu a kdy pergolu.

Markýza

Kam se hodí lépe markýza

Existuje hned několik typů markýz – výklopné, samostatně stojící, boční nebo svislé markýzy. Třeba na balkóny, lodžie nebo před výlohy se jasně hodí markýzy. Nejčastější jsou však na terasách. Při výběru záleží na tom, co od zastínění očekáváte. Kazetové markýzy (které se rolují do tzv. kazety) jsou skvělé v tom, že nemají nosnou konstrukci a jsou nenápadné. Po stažení vůbec nenarušují celkový vzhled budovy.

Markýzy chrání terasu proti slunci a proti mírnému dešti. Když však začne foukat, je potřeba je zatáhnout. Proto se doporučuje pořídit si k markýze i jednoduché větrné čidlo, které zajistí, že se markýza při silnějším větru sama zatáhne. Výhodou markýz je i jejich relativně nízká pořizovací cena a zajímavý vzhled. Barevně můžete koupit markýzu laděnou třeba k fasádě domu.

Kam si pořídit pergolu

Pergola je pevná a celkem stabilní. Hlavní výhodu, kterou má oproti markýze, je skutečnost, že odolává a chrání terasu i proti silnějšímu dešti a větru. Na druhou stranu je však fixně ukotvena a bude stínit i tehdy, když o to nestojíte. Pergola může stát samostatně na zahradě, může být jako přístřešek u restaurací a také může být doplněna o boční nebo svislou markýzu, aby byla chráněna i ze stran. Oproti markýzám se jedná o větší investici.

Výsuvná markýza

Tip: Bližší informace o rozdělení markýz najdete v článku: Vhodné markýzy pro různé účely.

Pergola a markýza se dají všelijak kombinovat. Můžete mít část terasy pod pergolou, kdyby začalo lít nebo hodně foukat, a druhou polovinu můžete mít zastíněnou jen elegantní markýzou. Je to ideální kombinace, která vám vytvoří příjemné prostředí za každého počasí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.