Jaké jsou optimální odrůdy dýní pro Halloween?

Dýně Halloween

Příliš nemusíte americké svátky? Vy možná ano, nicméně děti třeba takový Halloween docela milují. Užít si totiž mohou strašidelné večery se vším všudy. Budete to ovšem právě vy, kdo bude muset nachystat to správnou atmosféru. Jejím základem byly, jsou a budou správné tykve. Vybrat se jich dá spousty, nicméně začít je vhodné už nyní s větším rozestupem od samotného Halloweenu. Ten se slaví až z noci na 1. listopadu.

Podle čeho dýně vybírat?

Kritérií bychom našli hned několik, přičemž mnozí chtějí ohromit, tak berou co největší tykev. Musí ovšem počítat s tím, že něco váží. Navíc se do ní nebude nijak komfortně dlabat. Optimální jsou spíše lehčí dýně. Pozor ovšem na příliš malé plody. Čajová svíčka se do takovéto dýně nejspíše vejde, nicméně rozhodně počítejte také s prostorem nad plamenem. Ten musí být dostatečný, aby horní část dýně nechytila. Setkali byste se poté s nemalým pachem, což nestojí za to.

Dýně

Kde je optimální dýně uskladnit?

Pokud dýni nakupujete, pak si ji lze pořídit těsně před svátky. Nechcete- li ovšem riskovat, že ji nebudou mít, kupte ji klidně i třeba ony dva týdny předem. Uskladnit byste ji ale měli zhruba při teplotě od 10 do 18 °C. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat mezi 50 až 70 %. Dýně v takovémto prostředí dokáže vydržet klidně i 4 měsíce!

Dýně

Jaké jsou vhodné odrůdy dýní?

Vybrat si jich lze spousty. My se budeme zabývat těmi nejznámějšími. Patří mezi ně třeba tyto kultivary.

Big Max

Tato dýně může mít hmotnost klidně i okolo 50 kg. Typická je jedlou dužninou a plody mající sytě oranžovou barvu. Doba zrání je u ní středně pozdní.

Racer Plus F1

Tato odrůda je vynikající především svou rezistencí vůči houbovitým chorobám. Váží cca od 5 do 7 kg. Typikcá je tradičním žebrováním a velikostí odpovídající cca fotbalovému míči.

Jack O´Lantern

Tato dně standardního tvaru roste zhruba 110 dní a je středně velká. Hmotnost se u plodů pohybuje okolo 7 kg.

Gold Medal F1

Tato dýně je už poněkud těžší, jelikož váží od 10 do 15 kg. Vegetační doba je u ní stanovena na 95 dní.

Pik-A-Pie F1

Tato malá tykev je mírně plazivá a vyznačuje se sytě oranžovou barvou. Optimální je jako menší dekorace.

Dýně

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.