Mangold místo špenátu? Stoprocetně

Mangold je často přehlíženou zeleninou. Možná ani nevíte, že se prodává v běžných supermarketech. Svým vzhledem připomíná listy řepy, ale na rozdíl od ní, obsahuje spoustu energeticky hodnotných, jemných a křupavých stonků. Původ této zeleniny je zřejmě ve Středomoří, kde byl hojně používán – dokud si lidé neoblíbili špenát.

Chuť mangoldu

Chuť závisí na tom, kterou část budete jíst. Velké pevné listy mají mírně sladkou, zemitou chuť s jemným náznakem hořkosti. Pokud bychom porovnávali chuť listů mangoldu a špenátu, pak musíme říct, že mangold má mnohem mírnější chuť. Stonky jsou tvrdé a mají sladkou chuť.

Jak mangold použít v kuchyni?

Jednoduché vysvětlení použití listů mangoldu je, že ho použijeme jednoduše místo listů špenátových. Tvrdé stonky můžete použít stejným způsobem, jako například chřest. V takovém případě byste ale museli přemýšlet o mangoldu jako o dvou různých zeleninách, a to je při používání značně nepraktické. Proto můžete celý mangold použít jako špenát tak, že listy nasekáte nahrubo a stonky najemno. Takovým způsobem se obě části budou vařit stejně dlouho.

Mangold

Mangold vs. špenát

Syrový špenát a syrový mangold jsou na tom kaloricky poměrně stejně. Nabízejí také podobně vysoká množství vlákniny a bílkovin. Také množství vitamínu E je mezi oběma těmito zelenými listy stejný. Vitamínu A je více ve špenátu – téměř dvojnásobně. Špenát a mangold jsou také výjimečnými zdroji vitamínu K, oba poskytují více než 700 procent doporučeného množství již v jednom šálku. Taktéž poskytují velmi podobné množství hořčíku, draslíku a manganu. Avšak mangold obsahuje zase téměř dvojnásobné množství vitamínu C. Vitamin C, důležitý antioxidant, pomáhá tělu vstřebávat železo a je také důležitý pro zdravé kosti, tkáně a kůži.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

1 komentář

  1. Ludmila Suchopárová Odpovědět

    Největší výhodou mangoldu je to, že se listy sklízejí od jara do podzimu, protože mangold jde do květu opravdu výjimečně. Pokud se na zimu přikryje větvičkami, je to jedna z nejranějších zelenin na zahrádce. Ovšem pak už do květu jde. Je lahodný a náš oblíbený recept? Mangold natrhám na kousky, řapík se může pokrájet, 10 minut podusím na másle, vymačkám 2 stroužky česneku a smíchám s uvařenými brambory. Posypeme parmezánem, k tomu hrnek mléka a vždycky je toho málo 🙂
    Luďka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *