Mangold místo špenátu? Stoprocetně

Mangold je často přehlíženou zeleninou. Možná ani nevíte, že se prodává v běžných supermarketech. Svým vzhledem připomíná listy řepy, ale na rozdíl od ní, obsahuje spoustu energeticky hodnotných, jemných a křupavých stonků. Původ této zeleniny je zřejmě ve Středomoří, kde byl hojně používán – dokud si lidé neoblíbili špenát.

Chuť mangoldu

Chuť závisí na tom, kterou část budete jíst. Velké pevné listy mají mírně sladkou, zemitou chuť s jemným náznakem hořkosti. Pokud bychom porovnávali chuť listů mangoldu a špenátu, pak musíme říct, že mangold má mnohem mírnější chuť. Stonky jsou tvrdé a mají sladkou chuť.

Jak mangold použít v kuchyni?

Jednoduché vysvětlení použití listů mangoldu je, že ho použijeme jednoduše místo listů špenátových. Tvrdé stonky můžete použít stejným způsobem, jako například chřest. V takovém případě byste ale museli přemýšlet o mangoldu jako o dvou různých zeleninách, a to je při používání značně nepraktické. Proto můžete celý mangold použít jako špenát tak, že listy nasekáte nahrubo a stonky najemno. Takovým způsobem se obě části budou vařit stejně dlouho.

Mangold

Mangold vs. špenát

Syrový špenát a syrový mangold jsou na tom kaloricky poměrně stejně. Nabízejí také podobně vysoká množství vlákniny a bílkovin. Také množství vitamínu E je mezi oběma těmito zelenými listy stejný. Vitamínu A je více ve špenátu – téměř dvojnásobně. Špenát a mangold jsou také výjimečnými zdroji vitamínu K, oba poskytují více než 700 procent doporučeného množství již v jednom šálku. Taktéž poskytují velmi podobné množství hořčíku, draslíku a manganu. Avšak mangold obsahuje zase téměř dvojnásobné množství vitamínu C. Vitamin C, důležitý antioxidant, pomáhá tělu vstřebávat železo a je také důležitý pro zdravé kosti, tkáně a kůži.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!