Lesní plody: nejlépe je uchováte zmrazením

Lesní plody

Ať už mluvíme o přebytku borůvek, ostružin, malin nebo jahod, jejich zmrazení je snadný způsob, jak prodloužit jejich trvanlivost a uložit je klidně až do příští sezóny. Existuje několik pravidel, která bychom měli při mrazení ovoce respektovat. Po řádném zmrazení si plody uchová svou lahodnou letní chuť měsíce a měsíce. Jak plody správně mrazit? Poradíme v tomto článku.

Co vše budeme potřebovat?

Pro dosažení nejlepších výsledků zmrazte bobule při maximální čerstvosti. Vyzrálé nebo neuspokojivé bobule se v mrazničce nezlepší. Kromě čerstvých bobulí budete potřebovat pouze pečící plech, sáčky do mrazničky a mrazák. Můžete zmrazit různé druhy bobulí samostatně nebo je zkombinovat a vytvořit směs bobulí.

Příprava ovoce na zmrazení

Lesní plody doma po nasbírání ještě proberte a veškeré stonky, listy či nezralé bobule vyhoďte. Taktéž všech nahnilých a poškozených plodů se zbavte. Poté plody omyjte ve studené vodě a důkladně je osušte (rozprostřete je na papírovém ručníku a počkejte až sami uschnou, nebo je zkuste papírovými ručníky osušit – pozor, abyste je nerozmačkali). Zmrazujeme jenom ty části, které konzumujeme, tj. bez jakýchkoli zelených stonků.

Lesní ovoce

Lesní plody: Zdroj obrázku Pixabay.com

Aby se ovoce neslepilo…

Jestliže chcete mít zmražené jednotlivé bobule, které můžete vytahovat ze sáčku samostatně, použijte pečící plech, na který rozprostřete pečící papír. Na ten naskládejte jednotlivé bobule tak, aby byly v jedné vrstvě a vzájemně se nedotýkaly. Dejte je do mrazničky, nejlépe přes noc. Druhý den můžete zmrazené bobule nasypat do sáčku, nejlépe vhodného do mrazničky a uzavřete. Snažte se ze sáčku vytlačit co nejvíce vzduchu.

Jak dlouho vydrží zmrazené ovoce?

Zmrazené bobule skladujte v mrazničce, vytáhněte je asi jeden den předtím, než je budete chtít použít. Nebo je můžete použít místo kostek ledu a ochladit si jimi letní nápoje nebo smoothie. Ideální bude, když lesní plody spotřebujete do šesti měsíců od zmrazení, v dobré kvalitě vydrží ale klidně i rok.

Jak používat mražené bobule

Všechny pečené buchty nebo koláče můžete připravit za použití mraženého ovoce. Většina lidí nedokáže rozeznat rozdíl mezi sladkým pečivem vyrobeným z čerstvých či zmrazených bobulí. Někdy je dokonce lepší pro pečení použít zmrazené bobule: mražení vysušuje bobule a ztráta nadměrné vlhkosti je výhodou u pečiva, kde by příliš mnoho šťávy mohlo zničit texturu těsta. Mrazením můžete taktéž odložit výrobu džemu nebo marmelády až do chvíle, kdy budete mít dostatečné množství ovoce (nebo čas na jeho zpracování). Výrobu džemu můžete odložit klidně až na podzim.

Lesní plody: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!