Jak využít léčivé účinky kurkumy na maximum díky přírodním pomocníkům

Kurkuma

Mnozí přirovnávají kurkumu (koření, získávané z oddenku rostliny kurkumovník dlouhý – Curcuma longa) k šafránu. A není to jen kvůli její nevšední barvě. Může totiž nabídnout i množství prospěšných zdravotních benefitů.

Především jde o skvělý antioxidant, který prospívá také našemu zažívání. Kurkuma si dokáže poradit s množstvím toxinů, které naše střeva zatěžují. Stačí si jen vzpomenout na nepříjemné lehké otravy jídlem, zaměňované za střevní chřipku. Posiluje také srdce, léčí záněty a působí pozitivně na kardiovaskulární systém a hladinu cholesterolu.

TIP: Můžeme se dočíst i o pozitivním působení kurkumy na paměť. To však platí pouze v případě, že konzumujeme silné extrakty z oddenku. Aktuálně probíhá na toto téma i studie, zaměřená na pacienty s Alzheimerem. A její předběžné výsledky vypadají slibně. Kurkuma v prášku však obdobné účinky zcela jistě nemá.

Kurkuma

Foto: Pixabay

Kurkuma, máslo a cayennský pepř

Pokud byste chtěli léčebný potenciál kurkumy využít na maximum, určitě se nespoléhejte jen na její letmé přidání do jídel. Na množství ani tak nezáleží, důležité je vědět, s jakými potravinami kurkumu kombinovat.

Myslete zejména na to, že kurkumin (hlavní účinný látky kurkumy) se nejlépe rozpouští v tucích. Přidejte tedy do pokrmu máslo, olej, plnotučné mléko apod. Zmírníte tak i její specifickou nahořklou chuť (což se hodí v případě, že to s jejím přidáváním do jídel trochu přeženete).

Dalším důležitým společníkem kurkumy je pepř. Ale ne ten obyčejný nýbrž cayennský. Obsahuje totiž látky, které působení kurkuminu zvyšují. A nejde vlastně o pepř, ale o koření, vyráběné z mletých sušených papriček Cayenne (Capsicum annuum L. cv. Cayenne). Vděčíme za něj jednomu špatnému překladu slova pepper, a zmatky tak působí dodnes.

Pečený čaj

Foto: Pixabay

Zlaté mléko se o optimální zastoupení všech účinných složek skvěle postará

Nemůžeme při této příležitosti zapomenout ani na oblíbené zlaté mléko. Barvu mu dává právě nádherně žlutá kurkuma, kterou vám naservíruje v opravdu účinném balení. Pokud se potýkáte se zažívacími problémy, chcete posílit svou imunitu, potřebujete detoxikovat organismus apod., pak si ho určitě připravte. Pije se jedenkrát denně a to nejlépe večer. A jak na to?

Zlaté mléko ingredience

  • 1 lžička kurkumy
  • půl lžičky skořice
  • špetka cayennského pepře
  • 1 lžíce másla
  • 1 lžíce medu
  • 1 sklenice mléka (může být i rostlinné)

Všechny složky kromě medu zahřejte a asi dvě minuty vařte. Mléko nechte mírně vychladnout, doslaďte medem a vypijte. Celá procedura vám tak nezabere více než 10 minut. A mohou ho pít i děti, pokud jim nebude vadit trocha chilli (většinu z jeho pálivosti však zmírní právě mléko). Jde o jednoduchý a levné recept pro zdraví, i když připravený z trochu exotických surovin.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)