Čím nahradit pepř, když vás trápí zažívání

Maso

Pepř vnímáme jako běžnou součást snad každého slaného jídla. Čas od času se však naše zažívání začne jednoduše bouřit. A to leckdy takovým způsobem, že je třeba vyřadit pepř z vaření úplně.

Při přípravě (nejenom) společného jídla může být takovýto požadavek velkým problémem. Naštěstí existují jiné druhy pepřů, které dokáží ten klasický černý, bílý nebo zelený s přehledem nahradit.

Kubebový pepř je aromatický, trávení však neublíží

Zatímco u většiny pravých pepřovníků (Piper) je za onu typickou štiplavost a pálivost zodpovědný alkaloid piperin, u pepře kubebového (Piper cubeba) jde o kubebin. Ale právě ten může některým lidem vyhovovat více.

Maso

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Není bez zajímavosti, že kubebový pepř dorazil do Evropy jako jeden z prvních a to už s výpravou Alexandra Velikého. Následně bylo jeho používání převzato starými Římany a později i Araby. Teprve ve středověku ho z piedestalu „vystrčil“ nám dobře známý černý pepř (nezralé plody Piper nigrum). U kubebového pepře totiž vadilo jeho specifické aroma, připomínající dřevo či kafr.

Dnes se uměle téměř nepěstuje a dostupný je tedy pouze sběr z volné přírody. O to je bohužel kubebový pepř dražší. Odmění se vám však krom spokojenějšího zažívání i vyšším obsahem silic (až 12 % oproti 4 % v černém pepři). Ne nadarmo jde o jeden z nejaromatičtějších pepřů vůbec.

Pepř guinejský alias meleguetský jako pepřové pohlazení

Ovšem ještě šetrnější bude k vašemu zažívání pepř meleguetský (Aframomum melegueta). K dostání je rovněž pod označením rajská zrna. A i když patří mezi zázvorovité, klasickému pepři se co do chuti značně podobá. Nečekejte však kulaté bobule, meleguetský pepř je spíše podlouhlý a nepravidelný. Jeho chuť je peprně štiplavá a v poslední době ho můžete často vidět v TV nebo ve food blozích. Důvodem je právě jeho šetrnost k zažívání. Počítejte však opět s poněkud vyšší cenou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)