Sklizeň rajčat: co můžete udělat pro co největší možnou úrodu

Rajčata

Není nic lepšího, než domácí rajčata! Navoněná sluníčkem mají mnohem lepší chuť než ta, která jsou dostupná na pultech obchodů. Ačkoli jsou velice oblíbená, někteří lidé se jejich nákupu z důvodu nestatečné chuti mimo sezónu přímo vyhýbají. Když přijde sezóna sklizně rajčat, můžete se těšit na dostatek rajčat plné chuti a nádherné barvy. Co můžete udělat pro to, abyste letos sklidili co největší množství rajčat?

Zaštipování rajčat

Rajčata je zapotřebí kontrolovat v průběhu celého jejich růstu. Velmi často totiž tvoří postranní výhonky, které ale rostlinu oslabují. Pokud byste je nezaštipovali, dočkáte se také úrody, ale o něco nižší, protože část své vitality musela rostlina vložit do tohoto postranního výhonku. Tyto postranní výhonky neplodí, takže jsou pro naši sklizeň naprosto zbytečné. Platí, že čím dříve výhonky odstraníme, tím méně tím narušíme celkové zdraví rostliny. U mladých výhonků na rostlině dokonce nemusí vzniknout téměř žádné ranky.

Rajčata

Foto: Pixabay

Pozor na spodní listy

Druhou zásadou je ta, že žádné listy nesmí ležet na zemi. Právě na nich se totiž udržuje vlhkost, která může být příčinou vzniku houbového nebo plísňového onemocnění rajčat. Kontrolujeme tedy zejména spodní listy rajčat. V případě potřeby i je zaštipujeme. Toto provádíme na dostatečně vzrostlých rajčatech, které mají dostatek listů v dalších patrech.

Pravidelná sklizeň

Pravidelně sklízejte již zralá rajčata, abyste umožnili rychlejšímu vývoji dosud zelených rajčat. Jejich odtržením totiž rostlina nebude muset dodávat energii do tohoto rajčete a využije ji na potřebnějším místě. Taktéž odtržené rajče umožní lepšímu průniku slunečního záření, které je pro zrání dalších rajčat stěžejní. Nezanedbáváním sklizně se navíc bráníte před různými škůdci a chorobami.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/sklizen-rajcat-20200802.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!