Krycí plodiny v zahradě a jak je používat

Některé činnosti mohou způsobit, že se kvalita vaší půdy rok od roku zhoršuje. A to i přesto, že se snažíte do ní zapracovávat co nejvíce živin. Přitom existují jednoduché postupy, které můžete použít ke zlepšení. Základem jsou zelené hnoje a krycí plodiny (například pohanka a svazenka v létě, či vikev, bílá ředkev a jetel na podzim). Jsou oblíbenými způsoby, jak můžete zlepšit a vypěstovat si vlastní půdu.

Jaký je význam krycích plodin?

Krycí plodiny pěstujeme proto, abychom přidali organickou hmotu do půdu, odlehčili ji a obohatili o zahradní živiny a uvolnili strukturu půdy. Krycí plodiny také fungují jako živý kompost k ochraně půdy a ke kontrole plevele mimo sezónu. Krycí plodiny můžete nasekat přímo na jarní půdu několik týdnů před výsadbou. Během vegetačního období zasévejte rychle rostoucí krycí plodinu, jako je pohanka, aby se vyplnila mezera mezi jarní a podzimní plodinou. Když je čas na výsadbu, vytrhejte pohanku a použijte ji jako mulč pro budoucí plodiny.

Testování půdy

To, jakých pokroků jste dosáhli, můžete zjistit prostřednictvím nejrůznějších půdních testů. Půdní testy jsou nezbytným zahradním nástrojem. Je vhodné takový test použít vždy při zahajování pěstování nebo pokud vidíte, že se zdravotní stav vaší zahrady zhoršuje. Pokud chybí základní živina, utrpí celá zahrada i s půdou. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, proveďte testy živin na konci léta nebo na začátku podzimu. Využít můžete jednoduché testy dostupné v zahradnických potřebách i certifikované laboratoře. Do nových zahrad přidejte správná vyvážená hnojiva a vápenné materiály.

Zjistěte, co vaší půdě chybí

Použijte výsledky testů půdy a další zdroje k určení potřeb hnojiv vaší zahrady. Pro obecné účely si zakupte kompletní směs organických hnojiv ze zahradního centra a používejte je podle doporučení. Během několika období výstavby půdy se recykluje živá organická půda a zachovává si většinu živin, což snižuje nebo eliminuje přidané potřeby hnojiv. Při výsadbě nové zahrady však organická hnojiva a vápno zajišťují správnou výživu pro příští sezónu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!