Krátký návod jak usušit houby

Sušené houby jsou příliš drahé, pokud byste měli zájem je koupit v obchodech. Přitom neexistuje nic jednoduššího, než si zásoby, které nasbíráte v lese nebo vypěstujete sami, usušit doma. Navíc kupované houby mohou být natolik usušené, že se až drobí a chutnají jako prach. Proto přicházíme s návodem, jak si usušit vlastní houby.

Nejprve houby očistěte

Tento postup můžete použít pro jakékoli množství hub, které si nasbíráte. Záleží na tom, kolik máte doma místa pro sušení hub. Nasbírané houby očistěte – měli byste je zbavit všech nečistot, včetně prachu a půdy. Poté je nakrájejte na asi půlcentimetrové plátky. Tyto plátky skládejte na sušící síto (pokud toto síto nemáte, můžete použít přímo plech vyložený pečícím papírem).

Foto: Pixabay

Nastavení trouby

Úplně nejlepší by bylo, kdyby vaše trouba měla režim konvekce. V případě, že takový režim vaše trouba nemá, nic se neděje, nastavte ji na klasické pečení, na teplotu 75 stupňů Celsia. Poté vložte do trouby. Dvířka trouby úplně nezavírejte, protože je nutné, aby vlhkost hub někudy unikala. Takže do dvířek přivřete například vařečku. Takto houby nechte po dobu dvou až tří hodin. Výsledkem budou nádherně vypadající a skvěle chutnající sušené houby.

Skladování hub

Usušené houby nechte vychladnout a poté je můžete dát do vzduchotěsné nádoby. Zde je můžete skladovat až jeden rok (obzvláště, když nádobu s houbami umístíte na tmavé místo). V okamžiku, kdy je budete potřebovat do svých receptů, odeberete příslušné množství a asi hodinu před použitím je zalijte horkou vodou. Tím proběhne proces rehydratace, a vaše houby opět změknou.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!