Čas sběru jedlých kaštanů: Skvěle chutnají a mají i další využití

Jedlé kaštany

Už jste byli na kaštany? Ne, aktuálně nemyslíme na plody jírovce maďalu, jež se sbírají pro děti do školy na sběr. Rozhodně stojí za to vydat se na kaštany jedlé, tedy plody kaštanovníku setého. Právě ony jsou doslova magické. Patří mezi zdravé potraviny, o nichž se až tolik nemluví. Přitom by si to stoprocentně zasloužily. My se v následujících řádcích podíváme na jejich sběr, využití a samozřejmě také obsah lidskému tělu prospěšných látek.

Jak sbírat jedlé kaštany a poznat ty kvalitní

Optimálně v rukavicích. Budete-li ale šikovní, nebudete tyto pomůcky potřebovat. Obal samotného plodu je pokryty jemnými jehličkami, jež jsou neskutečně ostré. Optimální je při sběru počkat, až plod začne praskat. Většina z kaštanů je jakoby zakrslých a plody jsou malinkaté a vyschlé. Budete muset dobře hledat, abyste našli ty opravdu tvrdé a kvalitní. Počítejte s tím, že divoce rostoucí stromy nebudou mít určitě tak velké plody, jako najdete v supermarketech. O to kvalitnější a přírodnější ale budou. Doma kaštany skladujte v suchu a ne příliš velkém teplu, aby nevyschly. Optimální je ale jejich expresní zpracování.

Jedlé kaštany

Syrové? Proč ne?

Konzumovat můžete jedlé kaštany klidně syrové, nicméně musíte je zbavit nejen tvrdé slupky, ale také tenkého povlaku plodu. Nic jednoduchého a ve finále ani nic moc chutného. Mnohem lépe jde povlak pryč při uvaření nebo upečení kaštanu. Připravit lze kaštany těmito dvěma způsoby. Při pečení je optimální následná konzumace plodů. Po uvaření je vynikající pyré z jedlých kaštanů.

Jedlé kaštany

Gejzír skvělých látek

Když už jedlé kaštany tak opěvujeme, rozhodně stojí za to uvést látky, jež obsahují. Jedná se o :

  • sacharidy – 37,4 %, z nich 85 % škrob a 15 % sacharóza,
  • vitamíny z řad C, B1, B2, B6 a niacin,
  • minimální množství sodíku.,
  • biogenní aminy,
  • uhlovodany,
  • ceněné třísloviny
  • vápník,
  • hořčík,
  • zinek,
  • železo.

V každém případě jsou optimální jako prevence proti ztrátě paměti. Vynikající jsou také na nervy. Dokonce jsou součástí mnohých diet. Kaštanový odvar dokáže pomoct při průjmech. Dokonale podporují imunitní systém. Obsahují také beta karoten pomáhající kráse.

Jedlé kaštany

Možná jste nevěděli

Zajímavé jsou rady ze starších herbářů a knih. Jedna se týká třeba poznání zralosti jedlých kaštanů. Stačí je vhodit do vody, čerstvé padají dolů ke dnu. Nekvalitní uschlé a zkažené zůstanou na hladině. Na trhu by měla být také mouka z jedlých kaštanů. Jinak se kaštany používají i v přírodní kosmetice. Uvádí se i to, že jedlé kaštany působí jako mocné afrodisiakum.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.