Kozlíček polníček: ideální salát na zimu

Polníček

Kozlíček polní, nebo také kozlíček polníček nebo jen polníček je velmi oblíbený salát s latinským názvem Valerianella locusta L. Jeho použití je možné na jakýkoli nevařený způsob přípravy jídel, zejména pak je vhodný do salátů. Patří do čeledi Valerianaceae a dneska už roste poměrně hojně v Evropě, Malé Asii a také v severní Africe. Polníček je cennou živinou, obsahuje betakarotén a také vitamíny C, B1, B2 a B6, dále pak vápník, draslík, sodík a fosfor a kyselinu listovou.

Odolný vůči nízkým teplotám

Vzhledem k tomu, že si poradí s teplotami až do -15 °C, můžeme polníček pěstovat ještě i na podzim. Vysévat jej můžeme přímo do země. Sklidit jej můžete zcela hned první rok, anebo jej můžete pěstovat jako dvouletou rostlinu. Právě pokud ji zasejete už na jaře, pak se chová jako jednoletá rostlina, v létě a za horkého počasí začíná kvést. Pokud ji ale vysadíte na podzim, bude mít dvouletý cyklus.

Polníček

Foto: Pixabay

Kdy vysévat?

Konec léta a září je období, ve kterém můžete polníček vysadit. Protože má krátkou vegetační dobu, je možné ho sklidit ještě před příchodem mrazů. Předtím, než ho vysejete, použijte minerální hnojiva – například univerzální granulovaná hnojiva. Polníček vyséváme do řádků, které připravíme asi 15 cm od sebe. Množství semínek by mělo odpovídat 0,5 g na 1 m2. Jakmile sazenice vyklíčí a vzejdou, vyjednoťte je tak, aby mezi sebou měli rozestupy aspoň 10 cm.

Péče o polníček

Polníček je velmi nenáročná rostlina, takže jediná péče, kterou bude vyžadovat je odstraňování plevele a pravidelná zálivka. Obvykle polníček netrpí na žádné choroby, takže je možné jej vysazovat každý rok na stejné místo, nicméně někdy se může vyskytnout například padlí. Na konci října začíná období sklizně, které pokračuje až do konce prosince. Pokud nastanou mrazy, je dobré polníček přikrýt bílou netkanou textilií. V případě teplé zimy, kdy teploty neklesnou pod -15 °C je možné polníček sklízet až do jara.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/roszponka-salata-na-zime

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!