Neutrácejte za drahá hnojiva pro orchidej, skvěle ji vyživí čaj z bramborových slupek

Orchidej

Někdy se pokojovým orchidejím zkrátka nedaří. A nezáleží na tom, zda patří do rodiny Phalaenopsis, nebo zda doma pěstujete třeba oblíbená Dendrobia či Vandy. Na vině může být mimo jiné i špatná výživa.

Ne vždy je však nutné sahat po speciálních přípravcích z obchodů. Pokud připravujete k obědu brambory, vystačíte si docela dobře s odpadem, který vám po nich zbude. V bramborových slupkách se totiž ukrývá celá řada důležitých látek. Jde především o draslík, fosfor, hořčík a železo. Tedy přesně to, co obsahují i profesionální hnojiva na orchideje.

Foto: Pixabay

Bramborové slupky stačí jen povařit

Na přípravu hnojiva pro orchideje z bramborových slupek nebudete potřebovat nic složitého. V zásadě vám stačí jen:

  • 1 litr vody
  • slupky z 5-6 brambor

Brambory oloupejte ( i když některé návody doporučují používat pouze ty v biokvalitě, ve skutečnosti je to běžným orchidejím srdečně jedno) a slupky zalijte vodou. Nechte asi 20 minut vařit. Následně hrnec odstavte z plotny a čaj z bramborových slupek nechte zcela vychladnout. Nakonec přeceďte a můžete začít používat.

Správnou koncentraci hnojiva už máte

Teď stačí bramborové hnojivo na orchideje vzít a začít ho používat. Nemusíte ho nijak ředit a ke každé rostlině stačí nalít přibližně 150-200 ml. A jak často orchideje hnojit? Bohatě postačí jednou za týden (samozřejmě během vegetační sezóny). Hnojivo, které nespotřebujete, můžete na týden uložit do chladničky. Před opětovným použitím ho však nezapomeňte ohřát na pokojovou teplotu, abyste rostlinám nezpůsobili šok.

Tím byste je totiž naopak od kvetení odradily. Ba dokonce by mohly i nepříjemně onemocnět. Teď už stačí jen dodržovat správnou zálivku a dozajista se brzy dočkáte tolik očekávaných květů.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-orchideje-kompletni-pruvodce.html, https://www.dumabyt.cz/rubriky/zahrada/kvetiny/spravna-pece-o-domaci-orchideje_23034.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)