Holubinka

Holubinky už rostou: Jak poznat pálivé a nepálivé

Vyrazili jste už do lesa na houby? Pokud ano, nejspíše jste se setkali s holubinkami. Tyto často opomíjené houby sbírá pochopitelně mnohem méně lidí než třeba hřiby. Je to přitom škoda, jelikož svou chutí určitě chytí každého. Poznat holubinku nemusí být nijak výrazně složité. Jedná se o houbu mající charakteristické znaky. Od jiných ji rozlišíme jednoduchým testem.

Test s vylomením kousku houby

Velmi zajímavou techniku poznání holubinek představuje ta s vylomením kousku plodnice. Zmiňuje se o ní znalec hub ing. Jiří Baier. Stačí vzít nůž a jeho špičku jemně zarýt do třeně. Když se vám pak kousek houby vylomí, jedná se o holubinku. Ostatně něco podobného by se stalo i s jablkem. Z hub už vám to udělají jen ryzce. U ostatních hub bychom se setkali s táhnoucím se kusem plodnice. Holubinky jsou zkrátka velmi křehké a lupeny se lámou.

Holubinka namodraláHolubinka namodralá: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Jedlá, nebo nejedlá?

V podstatě každá holubinka je jedlá. Tyto houby neobsahují jedovaté látky, nebezpečí by ta hrozit nemělo. Ideální je z hlediska naučení se poznávání holubinek praxe. Vyrazíte-li do lesa se zkušeným mykologem, měli byste se o několika výletech naučit jednotlivé holubinky rozeznávat. Jinak se většinou testují podle chuti. I tady je ale třeba být opatrný.

Holubinka

Holubinka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Ochutnávání holubinek

Jinak si samozřejmě lze udělat test pálivosti holubinek tak, že jednotlivé plodnice ochutnáte. K holubince se sehnete, houbu nevykrucujete a utrhneme malinkatou část kloboučku. Zbavíme ji kůžičky a poté dáme kousek houby mezi rty a na špičku jazyka. Chvilku malé sousto necháte v ústech a poznáte. Začátečníci by si měli vzít jen malinkatý kousek a na chvilku. Pozor na mnutí očí a nosu po ochutnávce. Čím delší dobu ale budete ochutnávat, tím delší antichuťový zážitek budete mít. A jaké jsou nejoblíbenější holubinky? Třeba namodralá, nazelenalá, mandlová a jiné.

Holubinka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *