Cuketové listy prořežte: je to způsob, jak dosáhnout lepší sklizně

Cuketové listy

Cuketa patří k rostlinám, které jsou náchylné na houbová a plísňová onemocnění. Ta mohou mít více příčin: nedostatečná cirkulace vzduchu, příliš velká vlhkost a teplo, infekce rozšířená z okolních rostlin. Cuketové listy je proto vhodné prořezat, protože tím můžete zajistit větší průchod vzduchu. Řez cuket nepatří mezi naprosto nutné činnosti, je to ale způsob, jak můžete udržet své rostliny zdravé a v dobré kondici.

Nemocné cuketové listy

Je naprostou samozřejmostí, že odstranit bychom měli ty listy, které jeví známky nemocí. Ty by se totiž jinak mohly šířit nejenom v rámci jedné rostliny, ale po celé zahradě. Důvodem k řezu je také to, že vaše rostlina roste příliš hustě. Tímto může dojít ke zhoršené cirkulaci vzduchu uvnitř rostliny, což spolu s vlhkostí a teplem nahrává vzniku plísňových a houbových onemocnění. V některých případech roste cuketa tak bujně, že by mohla zastínit okolní rostliny. Řezem pak kontrolujete její růst.

Cukety
Foto: Unsplash

Jak se řezu vyhnout

Poslední důvod k řezu – přílišné rozšíření rostliny, které by bránilo v růstu okolním rostlinám – vás však může připravit i o část úrody. Aby k tomu nedošlo, je vhodné držet se několika opatření. To nejzákladnější je dodržovat dostatečné rozestupy mezi rostlinami. Jednotlivé vzdálenosti se mohou lišit v závislosti na druhu cukety, kterou chcete pěstovat. Díky správně zvoleným rozestupům můžete též zajistit to, že budete odřezávat nemocné listy rostlin.

Cuketové listy odstraňujte se správným načasováním

Nemocné listy odstraňujte vždy v okamžiku, kdy si jich všimnete. Čím déle budete čekat, tím více času má choroba na to, aby se mohla rozšířit. V tomto případě nemají listy žádné jiné použití – nemůžete je použít do kompostu ani k výrobě případného rostlinného hnojiva. Bez milosti je zlikvidujte (spalte nebo vyhoďte). Další zásady řezu:

  • Odřízněte stonky, které jsou příliš dlouhé.
  • Odstraňujte pouze boční výhonky, nikoli hlavní stonek. Tím byste se připravili o úrodu.
  • Používejte čisté nůžky (po odstranění nemocných listů nůžky desinfikujte, než přejdete k dalšímu řezu).
  • Neodstraňujte příliš velké množství listů – zastiňují totiž vyvíjející se plody, které by jinak mohlo spálit sluníčko.
  • Odstraňte zlomené či poškozené listy. Mohly by být vstupním místem infekcí.
  • Neodlamujte listy. Hrozí příliš velké poškození stonku, ale také vytrhnutí celé rostliny ze země. Použijte nůžky.

Zdroje info:

https://gardenerspath.com/plants/vegetables/prune-zucchini/

https://www.growveg.co.uk/guides/perfect-courgettes-every-time/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!