Kmín pomůže proti střevním infekcím, ale pečovat bude i o matky a jejich miminka

Kmín kořenný (Carum carvi) se používá zejména v teplé kuchyni. Ochutí omáčky, polévky, maso i zeleninová jídla. Přidává se také k bramborám a to kvůli tomu, že pomáhá mírnit nepříjemné nadýmání, které nás někdy po konzumaci tohoto jídla může postihnout.

Jako ingredience pro vaření se používá už odpradávna. Jde o typicky evropskou bylinu, užívanou napříč společenskými vrstvami. Tvořil mimo jiné i nezbytnou součást dobře zásobených klášterních zahrad s léčivými bylinkami.

Kmín

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Pomoc pro střeva i trávicí trakt

Bojujete s nadýmáním? Potýkáte se s infekcí střev nebo vás trápí křeče? Se vším si dokáže kmín díky účinným látkám skvěle poradit. Pomůže vám kmínový čaj, připravený z 30 gramů drceného kmínu. Ten přelijte jedním šálkem vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat. Poté sceďte a vypijte. Užívejte 3x denně před jídlem. V případě infekce trávicího traktu popíjejte průběžně během dne.

Pozor si dejte pouze v případě, že trpíte diabetem. Kmín totiž částečně pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Takže pokud užíváte nějaké léky na diabetes, buďte s kmínem užívaným pro terapeutické účinky opatrní.

Kmín mohou užívat i kojící ženy a jejich děti

Toto koření však dokáže u žen také podpořit laktaci, takže budou moci lépe a déle kojit své miminko. Látky, které působí proti nadýmání a křečím, však také pronikají do mateřského mléka a pomáhají s těmito obtížemi i nejmenšími členům rodiny. Miminka samozřejmě mohou užívat i samotný kmínový čaj, použitou dávku je ovšem nutné snížit na čtvrtinu.

Při nachlazení i kašli

Odvar z kmínu pomáhá i při zánětech horních cest dýchacích. Dezinfikuje sliznice, takže ho kromě čaje lze použít i ve formě kloktadla. Kmín rovněž pomáhá s odkašláváním a v neposlední řadě také při bolestivé nebo dlouhotrvající menstruaci, kterou navíc doprovázejí křeče. Opět stačí užívat čaj a to nejlépe 2-3 dny před začátkem menstruace a poté až do vymizení problémů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)