Když začínají uskladněné brambory klíčit nebo zelenat, je třeba zrevidovat používaný postup

Sklizeň brambor

Když začínají uskladněné brambory klíčit nebo zelenat, je třeba zrevidovat používaný postup. Brambory jsou skvělou plodinou pro dlouhodobé skladování, a pokud je správně uložíte, mohou vydržet až do jara. Je však třeba dodržovat několik pravidel:

Oddělené skladování

Nikdy například neskladujte brambory vedle jablek. Jablka totiž produkují etylen, což je plyn, který urychluje klíčení brambor. Naopak brambory mohou ovlivnit chuť jablek. Jediná plodina, u níž je skladování s bramborami přímo doporučeno, je červená řepa.

Větrání a suché podmínky

Brambory uskladněte v prodyšných a suchých bedýnkách nebo přepravkách. Brambory by měly být nepoškozené a hlavně suché. Je dobré je rozložit do menších vrstev, aby mohly dýchat. Spodní přepravka by neměla ležet přímo na zemi.

Pravidelně sledujte stav brambor. Pokud se objeví hniloba nebo plíseň, nakažené plody okamžitě odstraňte. Skladování v prodyšných přepravkách pomáhá minimalizovat riziko šíření chorob.

  • Nepoužívejte plastové sáčky: Skladujte brambory v papírových nebo látkových pytlíčcích nebo košíku. Plastové sáčky mohou zadržovat vlhkost a způsobit, že brambory shnijí rychleji.

Rané brambory

Foto: Pixabay

Jak na prevenci klíčení

Klíčení brambor lze minimalizovat udržováním teploty kolem 4-10 stupňů Celsia v temné, suché a dobře větrané místnosti. Také by měly být uchovávány v temnu, protože přímé sluneční světlo může způsobit, že brambory začnou ztrácet svou chuť.

Dodržováním těchto tipů byste měli mít lepší šanci udržet brambory čerstvé až do doby, než je použijete. Snadno je tak uskladníte třeba i ve vhodném prostoru v paneláku.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-cesky-objev-pomaha-se-skladovanim-brambor-v-pokojovych-teplotach-40061270, https://zahradnickakucharka.cz/znate-zasady-spravne-sklizne-a-uskladneni-brambor-na-zimu/, https://www.akademiekvality.cz/clanek/jak-doma-skladovat-brambory, https://www.akcniceny.cz/magazin/skladovani-brambor-jak-spravne-pripravit-skladovaci-prostor-aby-vydrzely-do-jara/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)