Kdy solit játra, aby byla vždy perfektně měkká a chutná. Záleží na jejich druhu i dalších faktorech

Pokud byste rádi připravili lahodný pokrm z vnitřností, musíte myslet na některá specifika jejich vaření. Víte například, kdy solit játra, aby nebyla tvrdá a bez chuti. Pokud to zvládnete, bude jakýkoliv pokrm z jater jednoduše báječný.

Játra není vhodné solit hned na počátku. S touto informací jsme trochu počkali, abychom Vás neodradili hned na začátku, ale vaříme nebo pečeme je dlouho, počítejme tak 20, podle velikosti i více minut čistého času. Další, na co se musíme připravit, je poněkud nepříjemný zápach, který vaření drštěk provází. Zmírníme jej přidáním bylinek, koření nebo česneku do vývaru. Můžeme použít například rozmarýn, nové koření a bobkový list nebo čerstvý libeček.

Náhledové foto: Pixabay

Správný čas odhadnete

Ve chvíli, kdy játra na pánvi nebo v hrnci připravujete, po soli ještě nesahejte. Mohla by totiž nepříjemně ztvrdnout. A s něčím takovým už nic neuděláte. V ideálním případě je tedy dosolte až při podávání nebo minutku předtím, než je sejmete z pánve. Pokud je podléváte vínem, tak tohle bude ten správný okamžik.

Jaké jsou rozdíly mezi játry

Ale aby byl tento návod kompletní, je třeba zdůraznit, že rozhodně nejsou játra jako játra. Pokud hledáte ta, vhodná na grilování, pak použijte:

  • drůbeží,
  • králičí
  • nebo ta jemná z mláďat (jehněčí, kůzlečí).

Naopak vepřová játra jsou větší a tužší. Vystačí za plnohodnotné jídla, zvláště pokud je (podle tradice připravíte v trojobalu). V rukou zkušeného kuchaře se ovšem mohou změnit i ve skvělou minutku. A co játra hovězí? Ta se hodí hlavně jako surovina. Využijete je v podobě knedlíčků nebo na paštiku.

Jak je vidět, každá játra lze upravit tak, aby byla k světu. Stačí jen vědět, jak na to.

Zdroj: https://www.kucharkaprodceru.cz/kureci-jatra/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-pripravit-jatra-30001012.html, https://www.albert.cz/jatra-recepty

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)