Sběr petrželkových semen k výsevu na příští sezónu

Petrželka

I když už jsme si zvykli většinu semínek kupovat v obchodech, stále se ještě najde dost lidí, kteří chtějí dělat věci „po staru“. Naše babičky dříve schovávaly semínka na výsadbu pro příští rok. Je to totiž velice levná metoda, jak si téměř zadarmo dopomoci k úrodě. Sběr semen může být u rostlin různý. V tomto článku se zaměříme na sběr semen petrželky.

Petrželka, aromatická rostlina

Sběr semen je jedním ze způsobů, jak se dají rostliny množit. Petrželka je rostlina, která dorůstá obvykle do výšky až 45 cm (záleží samozřejmě na odrůdě). Typická je svou aromatickou chutí a vůní, pro kterou ji lidé tolik milují. Petrželka má mnohé použití a dokáže zvýraznit chuť celé spousty pokrmů. Na talíři také dobře vypadá, takže přejímá i dekorativní funkci. Ať už máte petrželku hladkolistou nebo kadeřavou, sběr semen bude u obou podobný.

PetrželkaFoto: Pixabay

Sběr semen

Pokud se snažíte prodloužit sběr listů u své petrželky, pravděpodobně ji nenecháváte vyběhnout do květu. Pro sběr semen je to ale potřeba. Takže ponechte na rostlině pár květů. Jakmile začnou hnědnout, odstřihněte je nůžkami a vložte do papírového sáčku. V něm květy doschnout. Tento sáček skladujeme na chladném a suchém místě asi dva týdny. To je doba, za kterou květy vyschnout. Nyní je můžete vyjmout a rozdrtit. Tím uvolníte semínka. Odfoukněte zbytky květin, a semínka uložte do papírového sáčku.

Skladování a uchování

Semínka si pečlivě poznačte. Napište si na sáček nejenom, o jakou rostlinu se jedná a její druh, ale také datum sběru. Takto semínka skladujte na suchém a chladném místě až do příští sezóny, kdy je můžete vysadit. Pokud bychom nechali květy na rostlině, semínka by se časem sama uvolnila. Pokud k tomu budou mít dobré podmínky, mohla by také zakořenit a poskytnout novou rostlinu bez jakéhokoli úsilí z vaší strany.

Zdroje info:

https://www.bunnysgarden.com/harvesting-parsley-seeds
https://www.urbangardengal.com/how-to-collect-parsley-seeds

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!