Žluté listy u rajčat: příčiny a jak to napravit

Rajčata

Žluté listy u rajčat jsou poměrně běžným problémem. Není třeba ihned panikařit. Někdy jsou důvody jejich vzniku banální, jako je například nedostatek zálivky. V takovém případě postačí, když svá rajčata začnete zalévat správně a v dostatečném množství. Jindy ale může jít o projev něčeho vážnějšího. Níže uvádíme nejčastější příčiny a řešení žloutnoucích listů rajčat.

Žluté listy sazenic

Zde vůbec není důvod k panice. Pokud jste objevili žluté listy u svých mladých rostlinek, jedná se o semenné listy (kotyledony). Jsou to první listy, ale nikoli pravé listy rostliny. Jejich žloutnutí a opadávání je naprosto běžný jev.

Problémy se zavlažováním

Asi nejčastějším důvodem žloutnutí listů je nesprávná zálivka. Vody nesmí být ani málo, ale ani příliš mnoho. Přebytečná voda zabraňuje přístupu kyslíkům ke kořenům, které následně mohou zahnívat. Méně kyslíku je také pro listy, což je důvod, proč žloutnou a opadávají. Nezalévejte tedy, pokud je půda stále ještě mokrá z předchozí zálivky či deště. Zálivku tedy neprovádíme ze zvyku, ale když je potřeba. Tj. když vyschnou horní 2 cm půdy. Zalévejte ráno, abyste zabránili poškození listů. Zálivku provádíme dolů ke kořenům, nikdy ne na listy.

RajčeFoto: Pixabay

Kořenová hniloba

Pokud ani zavedení správné zálivky nepomohlo a rostlina i nadále chřadne, pravděpodobně má kořenovou hnilobu. Toto je problém velice závažný. Ne vždy je možné rostlinu zachránit. Pokud byste se o to chtěli pokusit, museli byste vykopat celou rostlinu a odstranit hnijící kořeny. Podle toho, kolik zbude zdravých kořenů, se rostlina buď rozroste, nebo ne.

Hutná půda

Půda v okolí kořenů rostliny se stává příliš tvrdou a hutnou. To má za následek to, že rostlina nemá přístup ke kyslíku. Řešením může být provzdušnit půdu, nicméně zde je velké riziko, že poškodíte kořeny. Ideální je tedy hned na začátku vysadit rostlinu tam, kde je půda obohacená organickou hmotou, aby nedošlo k jejímu zhutnění.

Transplantační šok

Pokud se žluté listy objevily krátce po přesazení rostlin ven, bude to způsobeno reakcí na jiné podmínky, než na jaké byly sazenice zvyklé. Toto zažloutnutí by ale mělo samo odeznít, jakmile se rostlina adaptuje. I zde je dobré zaměřit se na prevenci – vystavovat rostliny chladnějším teplotám a nevysazovat je v případě, že teploty v noci jsou příliš nízké.

Plísňová a houbová onemocnění

Jakákoli známka plísňového onemocnění by pro vás měla být alarmem. Je třeba zakročit co nejdříve, aby se choroby nešířily napříč zahradou. V případě rané plísně a skvrnitosti listů můžete rostlinu zachránit, pokud odstraníte a zlikvidujete napadené listy (nekompostujte je!). Bakteriální a jiná vadnutí rajčat jsou závažnější. Napadené rostliny je třeba ihned odstranit a vyhodit. Při manipulaci s nimi se snažte nedotýkat ostatních rostlin, choroba se snadno šíří.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-zlute-listy-30000711.html
https://www.tomatobible.com/yellow-tomato-leaves

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!