Kdy sklízet vlašské ořechy a jak je skladovat. Jednoduché tipy pro každého

Vlašská ořech

Vlašské ořechy jsou zdrojem zdravých tuků, které jsou prospěšné pro naše srdce. Pokud je budeme jíst v přiměřeném množství (přece jenom jsou to stále tuky), můžeme tedy prospět našemu zdraví. Tak například podporují zdraví mozku, mají protizánětlivé účinky, jsou bohaté na antioxidanty a příznivě působí také na zdraví střev. A právě nyní vrcholí sklizeň vlašských ořechů. Jak na ni?

Kdy sklízet vlašské ořechy?

Odhadnout dobu slizně vlašských ořechů není nic obtížného. Jakmile ořechy začínají padat ze stromů, začnete je sbírat. Ořechy se vyvíjejí nejprve ze zelené slupky, která postupně praskne. Ořech v takovémto zeleném obalu ještě není úplně zralý, avšak můžete jej konzumovat již nyní. Obvykle se však musí oloupat i jadérka, protože slupka nezralých jadérek je příliš hořká. Pokud sbíráte ořechy ze zelených slupek, nechte je ještě pár dní, a ony dozrají. Mnohem lepší je ale počkat, až zelený obal zhnědne a ořech sám spadne ze stromu na zem.

Vlašský ořech

Foto: Pixabay

Tipy pro sběr ořechů

Pod strom můžete pro účely sběru ořechů natáhnout plachtu, díky které budou popadané ořech viditelnější. Pokud si nechcete ušpinit ruce (barva ořechů nejde umýt), natáhněte si před sběrem rukavice. Ideální je sbírat ořechy po silnějším větru, který mohl ořechy setřást dolů (ne při větru, aby vám ořechy nepadaly na hlavu). Pokud vám vítr nepřeje, budete muset ořechy setřást palicí. Pokud se slupka neoddělila od ořechů sama, je vhodné udělat to co nejdříve. Ořechy sbírejte ideálně každý den. Pokud totiž leží na půdě příliš dlouho, mohou začít plesnivět.

Sušení vlašských ořechů

Ořechy je dobré po sklizni umístit do bedýnek, které jsou dostatečně prodyšné. Pokud to jde, nechte je několik dní v jedné vrstvě, teprve po prosušení je můžete nasypat na hromadu. Když je teplé a slunečné počasí, postačí jeden týden sušení. Když ale prší a je vlhko anebo zima, je dobré ořechy sušit někde vevnitř (v garáži, ve sklepě, tmavější komoře), a to asi dva týdny. Někteří nechávají ořechy sušit klidně i měsíc. Pro jistotu.

Skladování vlašských ořechů

Po vysušení můžete ořechy sesypat do prodyšného pytle. Nejjednodušší způsob skladování vlašských ořechů je právě ve skořápce. Skladujeme je na tmavém a suchém místě. Ideální je zavěsit se, aby na ně nemohla vlhkost ze země. Pytel s ořechy rozhodně nepokládejte přímo na zem! Skořápka dokáže ořechy ochránit před plísní a vlhkostí, a to dokonce po dobu až 3 roky! Podmínky ale musí být ideální. Oloupané vlašské ořechy vydrží až 3 měsíce v lednici a až 12 měsíců v mrazničce.

Zdroje info:

https://www.ruralsprout.com/harvesting-walnuts/

https://thisnzlife.co.nz/walnuts-101-how-to-grow-store-and-cook-walnuts/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!