Když se řekne Fairtrade – co to vlastně znamená a jaké místo má v tomto koloběhu káva?

Pojem Fairtrade bývá v poslední době k vidění velmi často. Obvykle se týká kávy nebo čokolády, přičemž s kávou byl celosvětově spojován jako první. A proč tomu tak vlastně je?

Mezinárodní den Kávy se tradičně slaví hned na začátku října. Často se při této příležitosti pořádají výstavy a jiné akce, sloužící mimo jiné k tomu, aby se naše pozornost obrátila k pracovním a životním podmínkám těch, kdo kávu pěstují.

Pěstování kávy není tak výdělečné jak, si myslíme

A proč se zraky celého světa obrací právě sem? Inu, protože tato činnost není tak výdělečná, jak si často myslíme. Naopak. Pěstitelé se potýkají dlouhodobě s nízkými cenami, rostoucími náklady na pěstování, nejistotou dobré sklizně a negativními dopady klimatické změny. Proto byla vytvořena kampaň “FAIRTRADE. Malá známka, ale dělá velké věci”, která zahajuje mimo jiné i novou výstavu Kávová krize, která přiblíží život pěstitelů v Kolumbii a upozorňuje na jejich problémy. K vidění je na 113 místech v ČR, jejichž seznam najdete na stránkách www.vystavanastromech.cz.

Foto: Pixabay

Výstava pro všechny zájemce o kávu

Slogan „Malá známka, ale dělá velké věci“. odkazuje na to, že zboží označené známkou FAIRTRADE bylo vyrobeno za dodržení jasných podmínek.

„Velké věci ale nemůžeme dělat sami,“ říká Lubomír Kadaně, ředitel Fairtrade Česko a Slovensko (FTČS), a následně ještě doplňuje: „Naší snahou je, aby lidé pochopili, že naše každodenní chování – včetně rozhodnutí, jaké zboží si koupíme – má potenciál přispět k vyšší udržitelnosti pěstování nejen kávy, ale i dalších plodin ze zemí Latinské Ameriky, Asie a Afriky.“

Zdroj: Mezinárodní den kávy připomíná výstava, která se koná na rekordních 113 místech v Česku a 50 místech na Slovensku | Protext – PR služby ČTK, International Coffee Organization – What’s New (ico.org)

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)