Výsev zeleniny na podzim? Způsob, jak dříve sklízet

Sazenička

Na podzim se už většinou chystáme odložit zahradnické nářadí. Stále ale ještě existuje příležitost k tomu, abychom pomýšleli na semínka. Výsev zeleniny na podzim může urychlit její sklizeň, a to až o tři týdny. Zasít ale rozhodně nemůžeme jakákoli semínka nás napadnou. Ne všechna by totiž přečkala drsné zimní podmínky. Hlavním faktorem úspěchu je (jak už to tak u zahradničení bývá) počasí.

Výsev zeleniny na správné stanoviště

Tím, že zvolíte správné stanoviště, se můžete uchránit mnohých problémů. V první řadě je třeba zvolit takový záhon, který je chráněn před silným větrem. Na druhou stranu by ale měl být na jaře prohřán co nejvíce, takže volíme slunečná stanoviště. Pokud na vašem pozemku vznikají na jaře podmáčená místa, nejsou vhodná k výsevu semínek. Stanoviště by mělo disponovat dobře propustnou půdou.

Sazenice

Foto: Pixabay

Příprava půdy pro výsev

Ideální je připravit si půdu již měsíc před výsevem. Ne vždy je to ale možné, protože na daném místě můžete pěstovat jinou zeleninu. Pokud však máte dostatek času, můžete do půdy s předstihem zapracovat kompost nebo fosforečná a draselná hnojiva. Dusíkatá hnojiva bude rostlina potřebovat až na jaře. Pokud bychom je teď použili, rostlina je nestihne využít. Hnojivo totiž bude dříve spláchnuto.

Druhy zeleniny vhodné pro podzimní výsev

Existují určité druhy zeleniny, které jsou speciálně vyšlechtěné pro podzimní výsev. Typicky se jedná o česnek. Na podzim ale můžeme vysévat také jiné plodiny, jako třeba petržel, cibule, sladký hrášek, mrkev, pastinák, ozimé odrůdy košťálovin (květák, kapusta) či zelí. Semena se vysévají hustěji, než při jarním výsevu. Při holomrazech je dobré přikrýt záhon slámou či jiným mulčem. Například česnek sadíme hlouběji, než na jaře.

Termín výsevu

Výsev zeleniny neprobíhá v jednom termínu. Záleží totiž na tom, co budete sázet.

  • Mrkev a petržel vyséváme koncem listopadu, ale také začátkem prosince. Teploty by neměly být vyšší, než 4 °C, protože při této teplotě mohou semínka vyklíčit. Sazenice pak nepřežijí zimu.
  • Kopr se vysévá přímo do země od konce listopadu až do února.
  • Česnek sázíme od října do poloviny listopadu. Vybereme pro něj místo, kde ve stejném roce nebyla jiná cibulová zelenina.
  • Špenát vyséváme od konce září. Pokud mají přijít silnější mrazy, záhon přikrýváme.

Zdroje info:

https://www.hayesgardenworld.co.uk/blog/what-seeds-should-i-be-sowing-autumn

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jesienny-siew-warzyw-sposob-na-szybsze-zbiory,nId,4914177

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!