Kde najít pravé hřiby? Hřib dubový a hřib smrkový

Hřib dubový

Pravé hřiby je označení pro skupinu jedlých hřibů rodu Boletus, které mají bílou dužninu houbové chuti a vůně, neměnnou dužninu (tj. po rozkrojení nemodrá) a mají olivově žluté rourky u dospělých plodnic. V České republice rostou tyto druhy pravých hřibů: hřib smrkový, hřib dubový, hřib borový a hřib bronzový. Poslední dva se ale nesmí sbírat, protože jsou chráněné.

Hřib smrkový (Boletus edulis)

Hřib smrkový je jedním z nejoblíbenějších druhů hub, po kterých houbaři baží. Má skvělou chuť, kterou si zachovává i v sušené a zmrazené podobě. Dobrou zprávou je to, že obsahuje nízký počet kalorií, ale vysoké množství vlákniny. Díky tomu je ceněný v dietním stravování. Vláknina je pro hubnutí skvělá, protože reguluje metabolismus, harmonizuje trávicí systém a nasytí na dlouhou dobu. Kromě toho obsahuje hřib smrkový také hodně bílkovin, které jsou pro hubnutí neméně důležité.

Hřib smrkový: Foto Radek Štěpán

Síla skrytá uvnitř

Kromě již zmíněného obsahuje hřib pravý další důležité živiny, jako například chrom, zinek, fluor, fosfor, jód, kobalt, mangan, měď, nikl, draslík, selen, sodík, vápník a železo. Hřiby se vyplatí jíst kvůli vitamínům B a vitamínům C a E. Zapomenout nesmíme ani na polynenasycené mastné kyseliny, které podporují imunitu, duševní pochody, srdeční činnost a příznivě působí na oběhový systém.

Houby mohou být i nebezpečné

Chitin je nestravitelná sloučenina, proto se houby nedoporučují lidem do sedmi let a lidem s onemocněním trávicího ústrojí. Kromě toho houby ukládají těžké kovy ze svého okolí. Proto bychom je měli sbírat tam, kde jsou silnice a dálnice v dostatečné vzdálenosti.

Místo růstu pravých hřibů

Pravé hřiby můžeme najít v jehličnatých, listnatých i smíšených lesích. Rostou obvykle na jejich okrajích, ale také pasekách. Hřiby lze nalézt v celé Evropě a na západě Severní Ameriky. Jako importovaný druh se rozšířil i na Nový Zéland a do Jižní Afriky. Jejich kloboučky dosahují průměru až 25 cm. Hřib smrkový najdeme zejména ve smrčinách, ale také pod borovicemi, buky či břízami.

Zdroje info:

https://www.houby-rostou.cz/hrib-houba-wiki-atlas-hub/

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-borowik-szlachetny-czyli-jedyny-prawdziwy-grzyb,nId,5574998

Hřib dubový: Náhledové foto Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!