Jak vám zaručeně dozrají rajčata? Zapomeňte na okna či papírové sáčky

rajčata

Je vám líto, když vidíte ještě mnoho rajčat, která zkrátka už nestihla dozrát? Vždy skončila vyhozená? Nebo jste to doposud řešili, že jste nechávali rajčata dozrát na okně či v papírových sáčcích? Tak věřte, že jsou mnohem lepší a efektivnější způsoby. Dozvíte se v článku.

Rajčata, která nestihla dozrát, rozhodně nemusí skončit v koši. Stejně tak nemusíte zkoušet tolik propagované metody. Jsou mnohem účinnější. Prozradíme vám je.

Efektivní šok pro rajčata

Metoda, která vypadá jako nepravděpodobná a neuvěřitelná, opravdu funguje. Chce to jen prostě mírný šok. Proveďte tento způsob, když bude už méně sluníčka a poslední úroda ne a ne dozrát. Vezměte dlouhý nůž nebo ostrý rýč. Kolem stonku ve vzdálenosti cca 5 až 10 cm udělejte hluboký okruh cca 20 cm.

Tímto razantním zásahem narušíte kořeny, které jsou u rajčat velmi dlouhé a sahají poměrně hluboko. Tento šok rostlinu doslova vyprovokuje k urychlení zrání. Veškerá energie, kterou rostlina má, tak půjde na zrání plodů. Pokud se obáváte, že to nemůže fungovat, tak to vyzkoušejte jen na jedné rostlině a sami uvidíte.

Dozrání pomocí jablek a tmy

Další možností je, že využijete pomocníků v podobě jablek a tmy. Zelené plody rajčat, které nejsou popraskané a nahnilé, naskládejte v jedné vrstvě či maximálně ve dvou do dřevěné bedýnky a přidejte k nim pár jablek. Proč? Jablka při skladování uvolňují postupně etylen, a ten rajčata potřebují ke svému zrání. Plody rajčat naskládejte stopkou nahoru, přiklopte víkem a dejte na místo, kde není světlo. Průběžně je však kontrolujte, protože by některá mohla začít zahnívat. Napadené plody okamžitě odeberte.

rajče

Foto: Pixabay

Správné skladování rajčat

Pokud nechcete přijít o svou bohatou úrodu, je třeba správné skladování. Zralá rajčata skladujte při mírně chladnějších teplotách. Před uskladněním odstraňte listy a stonky. Skladovací prostor musí být mimo sluneční světlo, a ne příliš vlhký. Nadměrná vlhkost způsobuje postupné zahnívání. Vhodným skladovacím prostorem je sklep, garáž, veranda či spíž.

Zdroj: tojenapad.dobrenoviny.sk, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay