Kazí se vám koupená cibule? Škodám lze jednoduše předejít

Cibule

Cibule je základem takřka každého jídla. Není se čemu divit, jelikož dává pokrmům potřebnou chuť, aroma a dokáže vylepšit jakékoli jídlo. Mnozí z nás si raději koupí nějakou tu cibuli navíc, aby nemuseli řešit zásoby a mohli čerpat kdykoli dle potřeby. Skladování cibule má ale svá úskalí a mnohdy se stává, že jsou nakonec dané kusy fakticky nepoužitelné. Pojďme se tedy podívat na to, co vše je třeba udělat, abychom nepříjemnostem předešli. Doporučíme mimo jiné i efektivní zpracování cibule.

Správný výběr cibule jako základ

Jednoznačně, rukama by vám měl projít každý kus. Cibule musí být jednoznačně tvrdá, maximálně pevná a měla by mít uzavřenou slupku. Jakékoli trhliny jsou známkou snížené kvality. Když už takovéto cibule najdete doma, ihned je spotřebujte. Skladovat by se cibule měly v tmavé místnosti, která je zároveň suchá a vyznačuje se dobrým větráním. Pokud si koupenou cibuli zavěsíte přímo v síťce, v níž se prodává, máte z hlediska větrání vyhráno. Plastové bedýnky musí být vzdušné. Samozřejmě je nezbytná pravidelná kontrola kusů.   

CibuleUskladnění cibule: Náhledové foto Pixabay

Když začíná uskladněná cibule rašit…

Předtím, než všechny takovéto cibule spotřebujete, vezměte si čtyři nejkrásnější kusy a zasaďte je do květináče. Případně můžete dát cibuli do misky tak, aby jen její spodní část měla přístup k vodě. Vytvoří se kořínky a cibule se zazelená. Postupně pak můžete nať odkrajovat. Získáte skvělé vitamíny. na talíř polévky nebo na chléb s máslem či sádlem se taková zeleň hodí.

Zajímavé triky s cibulí

Chcete oloupat doslova kopec cibule? Pak ji namočte na nějakých 30 minut do vlažné vody. Slupky poté půjdou jednoduše dolů. Dostanete ji dolů po celých kusech. Jednoduchý trik máme také pro nakrájení velkého množství cibule. Ideální je cibule nakrájet na poloviny a následně dát do sekáčku potravin. Spustíte a cibule bude nasekaná. Vše se obejde bez jakýchkoli zbytečných slz.

Zdroje info: toprecepty.cz, hobby.instory.cz, pestik.cz

Cibule: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.