Čerstvý vzduch ve vašem bytě i v zimě

Otevřené okno

Čerstvý vzduch je důležitý pro naše zdraví, ale také pro duševní pohodu. V zimě je to ale problém, protože nás odrazuje nepříjemné počasí a nízké teploty. Díky tomu nevětráme tak často, jak bychom měli. Z našeho nábytku (a různých dalších věcí v interiéru) se však nadále odpařují toxiny, které potom vdechujeme. Výsledkem mohou být bolesti hlavy, dlouhotrvající rýma, chronický kašel, pálení očí. Pokud tyto příznaky pozorujete, měli byste se zaměřit na výměnu vzduchu ve vaší domácnosti.

Pokojové rostliny jako čističky vzduchu

Existují rostliny, které jsou známé jako čističky vzduchu. Péče o některé z nich je velice nenáročná, přitom jejich účinnost je vysoká. Stojí za to si je pořídit. Čím větší a čím více jich je, tím větší prostor dokážou vyčistit. A o jakých rostlinách mluvíme? Palmenka, zelenec, scindapsus, voděnka, toulitka, lopatkovec, potos nebo ledviník – to všechno jsou rostliny, které nejenže čistí vzduch (absorbují škodlivé látky a zpracovávají je pro svůj prospěch), ale také jej zvlhčují.

Potos

Foto: Pixabay

Větrání vzduchu

Pokojové rostliny jsou sice účinným pomocníkem, nemusí ale být dostačující. Větrat bychom měli i v zimě. Jedním ze způsobů, který používá asi většina lidí, je otevřít okna doširoka na dobu asi 5 minut, zatímco pobýváte v jiné místnosti. A pak je zavřít. Tím ale dochází k velkému úniku tepla z domácnosti a může trvat dlouhou dobu, než se vzduch v interiéru znovu ohřeje. Navíc můžeme v některých případech na otevřené okno zapomenout, a to znamená opravdové plýtvání energií na topení – a současně pozvánku pro zloděje. Expertka na environmentální toxiny navrhuje jiný postup:

  • Otevřete libovolné okno ve svém domově. Neotvírejte je ale do široka, postačí asi dvoucentimetrová škvíra.
  • Poté postupte k dalšímu nejbližšímu oknu. Otevřete jej stejným způsobem.
  • Takto postupujte, dokud nebudou všechna okna ve vašem interiéru otevřená.
  • Nyní následuje fáze zavírání oken: postupně obejděte a zavírejte všechna okna, přesně v takovém pořadí, v jakém jste je otvírali.

Plynový sporák zdrojem znečištění

Vzduch ve velkém znečišťuje během používání plynový sporák, který je stále ještě součástí mnohých domácností. Nemusíte investovat do jiných typů sporáku, postačí, když si vždy v průběhu používání tohoto sporáku otevřete okno. Po celou dobu, co vaříte na plynovém sporáku je okno otevřené. Nemusí být otevřené doširoka, stačí malá škvírka.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-keep-your-homes-air-fresh-this-winter-winter

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!