Kačenka česká

Kačenka česká už začíná růst: Poznáte ji snadno a využití má skvělé

Březen je tady a možná jste již na internetu zaznamenali, že někteří lidé sdíleli na sociálních sítích své první letošní úlovky kačenek českých. Většinou se sice jednalo o menší plodnice, nicméně o to větší radost člověk z mnohdy prvních letošních hub má. Že kačenku českou nepoznáte, nebo ji nesbíráte? Škoda, vždyť je vzhledově hodně unikátní a využití má spousty. Ostatně na obojí se zaměříme v následujících řádcích.

Typický klobouk i třeň

Klasiku představuje u kačenky české především klobouk, který má tradiční zvoncovitý tvar. Je vcelku tenký a poměrně křehký. Charakteristický bývá také tím, že je laločně žebernatý a v podstatě sedí na samotném třeni jako zvonek. Patrná je tato skutečnost nejen na první pohled, ale také při podélném průřezu plodnicí. Co se týká barvy klobouku, ta je typicky žlutohnědá. Může jít klidně i do tmavě hnědší variace či mít našedlý odstín. A rozměry klobouku? 20 až 40 mm, výška se pohybuje od 15 do 40 mm. Třeň má tvar válce a jeho výška osciluje mezi 15 až 120 mm. Je bělavý s jemnými šupinkami. Dužina je velmi křehká a jejich chuť a vůně jsou mírné.  

Kačenka česká

Kačenka česká: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Kde a kdy kačenka roste?

Setkáme se s ní zejména v listnatých hájích. Roste pod osikami, babykou, jasany nebo jeřábem ptačím či jinými dřevinami. Najít kačenku lze také v lužních lesích či pod třešněmi. A kdy roste? Začíná nyní a setkat se s ní lze až do května. Mnohdy ji lze spatřit i pod zbytky sněhu. Na jednom místě může růst klidně i několik let po sobě.

Kačenka česká

Kačenka česká: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Sběr a skladování

Stáří houby je možné poznat podle toho, jak je dlouhý třeň. U starších hub je hodně protáhlý. Ideální jsou kačenky s velkým kloboukem mající minimální třeň. Třeň kačenky musí být bílý, po delším skladování žloutne. V lednici vydrží kačenky i několik dní. Houbu lze mrazit i sušit.    

Kačenka česká

Kačenka česká v troubě: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Využití je pozoruhodné 

V mnohých pokrmech působí kačenka česká opravdu originálně. Žádná jiná houba toto nedokáže. Chuť a vůni má vynikající. Kačenky je zapotřebí pořádně očistit. Klobouk je zvrásněný a nachytá spousty nečistot. Kloboučky se nechávají vcelku, nebo se krájí na kolečka. Vynikající jsou třeba rychle podušené kačenky. Zapomenout nelze ani na omáčky a krémy. Taková houbová omáčka z kačenek je vynikající.

Kačenka česká: Náhledové foto se svolením Zdeňka Peldy

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. Franta Odpovědět

  zabijte někdo toho vola smrž roste až je trochu teplejc , tento vůl jenom hledá na netu moudra sám ví uplny h….

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, jelikož komentáře takřka nemažu, nechám tady i ten váš plný zloby. Lidé už kačenku českou skutečně našli a chlubili se jí na fb. Proč si o ní tedy něco nepřečíst… Mějte se hezky! Pokud mám někde nepřesnost, rád ji opravím, když mě na ni příště slušně upozorníte.

   1. Aster Odpovědět

    Možná postačí, když v podobných případech připomenete, že i když je naše republika malá, jaro nastává v různých jejích částech v jinou dobu a klidně se to může lišit o tři týdny – i více…jenže některým ani to nebude stačit – bohužel ne každému je dáno přemýšlet 😀

 2. Petr Odpovědět

  I když se mi články pana Štěpána taky nelíbí a nadávám, že by ten překlad přes google translator měl aspoň zkontrolovat, tak…….

  Osobně mohu potvrdit, že jsme dnes s manželkou na procházce v Ostravě na kačenky narazili a už se těšíme až je zítra ochutnáme! 🙂

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za komentář. Překladač od Googlu nepoužívám.
   Mějte se hezky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *