Jíst, či nejíst? Přemrzlou hlívu ústřičnou najdete v lese i v prosinci

Hlíva ústřičná

Pomalu se blíží Vánoce a adventní čas je v plném proudu. Přesto se dá vyrazit na procházku do lesa a třeba přinést i nějakou tu houbu. Jakousi klasiku představuje hlíva ústřičná. Tato skvělá houba rozhodně stojí za to a určitě lépe chutná taková, kterou najdete v lese. Mnohé kusy prodávané v supermarketech za moc nestojí. Problém v lese může tkvět v tom, že hlíva ústřičná přemrzne. Je to u této houby takový problém?

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Základní pravidlo houbařů hovoří jasně

Přesně tak. Zmrzlé houby se prostě nesbírají. U klasických hřibovitých hub je to jednoznačně pravda. Po přemrznutí a opětovném rozmrznutí dochází k tomu, že se v houbě začnou množit různé plísně a jiné organismy, jež jsou pochopitelně pro lidské tělo nebezpečné. Ač je tedy houba sebekrásnější, vyplatí se ji určitě v lese nechat na místě, kde jsme ji nalezli. U hlívy je ale situace jiná.

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Časně zimní houba

Přesně takto bývá hlíva ústřičná označována. Jedná se o houbu, která je dokonale přizpůsoben chladu, a dokonce také mrazu. Tím pádem si můžeme být jistí tím, že její konzumace bývá i v případě přemrznutí bezproblémová. V buňkách hlívy ústřičné je jakási s nadsázkou řečeno nemrznoucí směs, jež zapříčiňuje dobrou kvalitu houby i tehdy, když venku panují mrazy. Ostatně podobně se chová také třeba taková penízovka sametonohá a jiné pozdně rostoucí dřevokazné houby.

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Jak poznat kvalitní hlívu vhodnou ke konzumaci?

Co žije, nemůže být zkažené. Toto tvrzení není nijak neobvyklé a zakládá se na pravdě. Důležité je to, jaký je stav hlívy po samotném přemrznutí. Jestliže je pevná. Maximálně pružná, není se čeho obávat a hlívu se vyplatí využít v kuchyni. Třeba taková držková polévka z hlívy ústřičné určitě stojí za to. Pozor si dejte pouze na vodnaté a měkké plodnice. Ty nejsou ke konzumaci vhodné.

Zdroje info: Autor, planetahub.cz

Hlíva ústřičná: Náhledové foto se svolením Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.