Jidášovo ucho

Jidášovo ucho

Milujete skvěle připravenou čínu? Pokud ano, pak vám jistě neuniknou malé černé kousky, které jsou její nedílnou součástí. Jedná se o tradiční houbu, která dává asijským jídlům jejich specifický ráz, tedy o jidášovo ucho. Tradiční čínská kuchyně s touto houbou počítá nejen jako se zpestřením daných jídel, ale také jako se zdrojem vitamínů a lidskému organismu prospěšných látek. Jidášovo ucho je totiž do jisté míry lékem.

Jidášovo ucho

Historická houba

Pověst hovoří vcelku jasně o tom, že jidášovo ucho bylo poprvé nalezeno na stromě, na němž se oběsila biblická postava Jidáše. V Číně jej ale znali již zhruba od roku 300 před naším letopočtem. Svým tvarem připomíná nápadně boltec lidského ucha. Pokud si na houbu sáhneme, tak zjistíme, že i pohmatem je podobnost velmi nápadná. Konzistence samotné rostliny je rosolovitá a její barva se mění v závislosti na momentálně panujícím počasí. Může být klidně i tmavě hnědá. Po usušení je ryze černá. Těžko se jidášovo ucho dá zaměnit.

Růst jidášova ucha

Jidášovo ucho roste zejména na mrtvých anebo již částečně zničených kmenech. Nejčastěji se jedná o větve černého bezu anebo v našich podmínkách také buku, vrby anebo jiných listnatých stromů. Člověk, který tuto houbu nezná, nejprve většinou ucukne již při prvním doteku s ní. Vypadá totiž jako by žila. Ke svému kvalitnímu růstu potřebuje pochopitelně hodně vlhkosti. Nepotřebuje tolik tepla. Najdeme ji na kmenech i v zimním období.

Jidášovo ucho

Účinky jidášova ucha

V dobách minulých se tato houba používala zejména na záněty v krku anebo na problémy se zrakem. Výborná je a byla i na léčbu hemoroidů. Zapomenout nemůžeme ani na skvělé účinky proti vráskám. Obsahuje i látky, jež dokážou dokonale vyčistit krev. Pomáhá i při bolestech žaludku a břicha. Výborná je i schopnost snížit krevní tlak. Díky přírodní síle jidášova ucha tak není třeba užívat další medikamenty.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. jarka volkova Odpovědět

  Diky za zajimavosti o jidasovu uchu,jen nechapu,proc jste k clanku pridal foto nejakeho chorose. Matete tim lidi,kteri ji chteji sbirat

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den Jarko,
   děkuji za upozornění.
   Popravdě jsem čekal, kdo se ozve. Foto je skutečně pouze ilustrativní a nelze k němu tuto skutečnost dopsat.
   Důvod je bohužel prozaický. Vlastní fotografii nemám a ve volně dostupných fotobankách jidášovo ucho nelze najít.
   Když foto pořídím, samozřejmě ji vyměním.
   Máte-li k dispozici fotografii a budete tak laskavá, můžete mi ji poslat na email uvedený ve spodní části webu.
   Hezký zbytek dne!
   Radek Štěpán

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *