Černý bez a jeho využití

Černý bez patří mezi rostliny, které jsou již tradičně využívány. Už naši dávní předkové si byli jednoznačně vědomi toho, že tato rostlina má doslova magickou moc. Jedná se o původní dřevinu, která se v našich podmínkách vyskytuje ve skutečně velkém množství. Pravda je ale taková, že se zahradou toho příliš společného nemá. Naopak vyskytuje se spíše za zahradním prostorem anebo volně v přírodě v podstatě kdekoli. V dobách dřívějších tomu bylo naopak. Dnešní estetické pojetí zahrady ale velí jinak…

Oblíbené rostlina našich předků

Naši předkové si černý bez považovali jako nic jiného. Ostatně zachovala se i mnohá rčení, která na něj přímo poukazují. Vždyť nevěstě se dříve darovala bezová sazenice, aby si ji mohla vysadit ke svému novému bydlení. Slované měli černý bez za ryze posvátný strom. Ten se vyznačuje především lichozpeřenými listy a typickými květy, jež se začínají objevovat zhruba v květnu. Mají smetanovou barvu s nažloutlými částmi. Jejich specifická vůně doslova vábí.

Využití květů

O tom, že má černý bez květ, který lze využít opravdu multifunkčně, není pochyb. Nejčastěji se z něj vyrábí sirup. Volit ale můžeme klidně i obalování v těstíčku anebo kosmetické účely. Látky obsažené v květech jsou vynikající proti rýmě, kašli anebo angíně. Spolehnout se budete moci i na čištění krve a také na to, že mají solidní močopudné účinky. Černý bez obsahuje především hodně glykosidů, tříslovin a také vitamínu C. Vynikající jsou ale i silice a éterické oleje.

Skvělé bezinky a listy

Na sběr se samozřejmě využívají také bezinky, což jsou plody, jež můžeme spatřit na keři v průběhu prázdnin. Obsahují zejména kyselinu panthothenovou a také celou řadu vitamínů B. Pokud budete chtít využít také listů, klidně můžete. Hodí se zejména jako vynikající odpuzovač na krtka. Ten jejich aroma opravdu nemusí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.