Uskladnění zahradního nářadí: Vhodné místo a správné umístění

zahradní domek

Bez zahradních pomocníků se při zahradničení neobejdeme. Patří mezi nepostradatelné a věrné parťáky. Je třeba se o ně nejen dobře postarat v rámci pravidelné péče, ale také je správně uskladnit. Kde a jak skladovat zahradní nářadí?

Nejen správná péče, ale i uskladnění má vliv na kvalitu a životnost vašeho nářadí. Zatímco větší neboli generální očistu o nářadí lze provést vždy na podzim. tj. po sezóně, tak vhodné uskladnění je zapotřebí po celý rok. Neměli byste nechávat ani v létě nářadí po práci venku, kde by mohlo zmoknout apod.

Garáž vs. sklep

Garáž či sklep jsou varianty, když jedno z toho zkrátka máte k dispozici. Přijde vhod, když nechcete či nemáte finanční prostředky investovat do pořízení skladovacího prostoru v podobě zahradního domku, boxu apod.

V případě garáže nemusíte pro uskladnění nářadí prakticky již nic dokupovat. Otázkou však je, zda se vám tam nářadí vejde, neboť v garáži zpravidla máte auto, případně jízdní kola apod. Co se týče sklepu, který většina má rovněž k dispozici, tak je dobré předem zvážit, zda tam není příliš vlhko. Vlhkost škodí dřevěným i kovovým materiálům.

Zahradní domek či box

Zahradní domek i zahradní boxy patří mezi ideální místo pro uskladnění. Domek je vhodný v případě, že máte více nářadí. Kromě něj se vám tam můžou vejít i některé zahradní nástroje, případně i jízdní kolo. Záleží na velikosti pořízeného domku.

Zahradní boxy jsou levnější variantou a představují univerzální řešení. Zpravidla jsou plastové nebo kovové. Box snadno umístíte kdekoli do kouta a nářadí do něj uložíte. Boxy jsou však díky velikosti jen pro menší nářadí.

zahradní nářadí

Foto: Pixabay

Pověsit, nebo postavit

Další otázkou je, jak správně umístit, když je to možné. Jedná se zejména, když skladujete nářadí v zahradním domku nebo v garáži. Do polic je vhodné umístit drobnější věci, jako jsou květináče, příslušenství pro zavlažování. Díky tomu nezabírají místo na zemi a vy se k nim rovněž nemusíte ohýbat. Jednotlivé zahradní nářadí je ideální zavěsit na stěnu, je to nejen kvůli přehlednosti, ale zejména bezpečnosti.

Zdroj: zahradnickakucharka.cz, chatar-chalupar.cz

Náhledové foto: Pixabay