Jetel

Jak zničit jetel v trávníku

Kdo by netoužil po dokonalém trávníku se vším všudy? Asi každý. Jenže ono to není až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak. Taková jetelina dokáže zlikvidovat fakticky jakýkoli trávník bez rozdílu. V podstatě stačí jedna rostlinka a můžete si být jistí, že v dohledné době bude trávník jetelem doslova posetý. Jak na něj? Alternativ existuje spousta. Na některé se podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Selektivní a neselektivní herbicidy

V první řadě upozorníme na chemii. Na trhu existují selektivní a neselektivní herbicidy.

Selektivní herbicidy

Ideální je jejich využití před setbou, po ní, případně po vzejití rostlin, nebo sběru plodin. Selektivní herbicidy si vybírají, jaký plevel se s nimi zničí. Rozhodně se vyplatí počkat na dobu, kdy už budou jeteliny a jiné plevelné rostliny poměrně vzrostlé. Volit je možné kontaktní prostředky působící vyloženě na vzešlý plevel. K dispozici jsou také systémové. Zasáhnou nejprve nadzemní část rostliny a poté se šíří až ke kořenům. Postupně plevel zlikvidují. Jinak se aplikují i kořenové v době před vzejítím rostlin. Ty ale bohužel zůstávají dlouhodoběji v zemině.

A konkrétní přípravky? Typickým pro likvidaci dvojklíčnolistého plevele je Bofix. Obecně u něj platí, že čím je venku větší horko, tím lépe funguje. Trávník by po aplikaci měl zůstat týden až dva nesečený.

Neselektivní herbicidy

Používají se ke kompletní likvidaci plevelných rostlin. Nesmí jimi být zasažené kulturní rostliny. Kontaktní působí v zemině dlouhodoběji, zanechají ale rezidua. Systémové se rozvádí zelenými částmi rostlin a rezidua nezanechají.  JetelZdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Někdo preferuje mechanické odstranění

Jinak je možné volit také mechanické vyřezávání plevelných rostlin. Jestliže se tedy jetelina ještě nerozrostla. Při větším rozrostení jeteliny půjde o ryze marnou snahu.

JetelZdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

pH trávníku

Je také velmi důležité. Vysoké hodnoty pH vedou ke zvýšení plevelných rostlin. Optimální hodnota pH se pohybuje od 6 do 6,5. U zásadité zeminy mají plevelné rostliny skvělé podmínky pro množení. Dokonalé pH zajistíte pravidelným hnojením trávníku.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

21 komentářů

 1. mestax Odpovědět

  Nejlepší bude polít to Roundupem, ten zničí vše i sousedovo zápraží. Pak to zalít pěkně betonem, samozřejmě se zeleným ekologickým nátěrem, popř. namalovat na něm barvou cestičky, ať to má štábní kultůru. No, mě hlava nebere, kam až můžou gradovat tyhle maloměšťácký orgie…

 2. Evca Odpovědět

  To myslíte vážně ? Další chemii do trávníků ? není ji všude dost ? Nemohli bychom nechat trávu prostě růst, aby na ni mohl hmyz ? Vrátit se trochu k přírodě ?

  1. Dagmar Odpovědět

   Také žasnu, vůbec jsem to nepochopila, proč máme v této době zabíjet jetel v trávníku??? Jak se můžete považovat za odborníka??? Nejsme v osmdesátých letech…, trochu se nad sebou zamyslete. A nejedná se jen o včely a hmyz obecně, ale o celkový přístup k přírodě.

 3. Lukáš Odpovědět

  Dobrý den,
  žasnu. Více takových fundovaných článků, je to super. Použitím selektivních herbicidů na dvouděložné, které vždy zanechají rezidua. Likvidujeme si tímto vysoce medonosnou rostlinu, která vnáší asi 800 kg dusíku na hektar za rok do půdy, mnohem lépe zadržuje vodu, nepřerůstá a vytváří příjemný podrost. Je vhodná i za zelena jako potrava pro domácí zvířectvo. Pane Vy jste člověk který by měl se chytit za nos u nás se říká za něco jiného a běžet od toho co děláte daleko a daleko. Můj děd by Vás přetáhl tyčkou!

   1. miroslav Odpovědět

    No pane Štěpáne , sice vám uskočil řádek, ale neodpovídáte na celkový názor. Jste snad prodejcem agrochemie a je vám ekologie cizí ? Napište , že vám myšlení uskočilo do 80. let.

 4. Leoš Rožnovský Odpovědět

  Pan Štěpán svým textem předvedl pravý význam slova ekoterorismus. Čili násilná likvidace přírody. Jeho předkové se musejí obracet v hrobě, a jeho vnoučata si jednou budou říkat, jakého fanatického magora měli za dědu.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, děkuji za komentář.
   Nastínil jsem pouze alternativy. Vše je dvojsečné.
   Nyní aktuálně seletivní herbicidy několikátým rokem nepoužívám.
   V době, kdy jsem měl malinkaté děti, jednou za rok jsem aplikoval. Včel bylo na zahradě spousta a na neustálé sečení trávníku nebyl čas.
   Dnes nechávám trávník růst, anglický nepotřebuji. Sem tam jen něco mechanicky odstraním.
   Každý podle svého, nikoho k ničemu nenabádám…

   1. Leoš Rožnovský Odpovědět

    Pane Štěpán, promiňte za ten ostřejší výraz v mém komentáři, ujelo mi to, běžně se takto k mně neznámým lidem nevyjadřuji. Nesleduji tento web, nadpis článku jsem náhodně zahlédl na úvodní stránce Seznamu. Zrovna nyní je období, kdy se raduji nad kvetoucím jetelem (a nejen jím) na naší zahradě. A když na mě vybafne mezi řádky nadpis „Jak zničit jetel v trávníku“, tak z toho mám stejně mrazivý pocit, jako by tam bylo například „Jak zabít psa“.

   2. Linda Odpovědět

    Pane Štěpáne, ještě trochu jiný pohled. Byla jsem malé dítě za komančů. Před panelákem byl vyschlý trávník, v němž v horkém létě přežíval jen ten bílý jetel. Samozřejmě plný včel. Měla jsem sandálky bez ponožek, sbírala jsem ty jetelíčky a pletla věnečky. Máma mi říkala: „Dávej pozor na včely!“ Stejně jsem jedno žihadlo dostala. Divné, ale přežila jsem to, bez následků, dokonce ani s těmi včelami kvůli tomu nemám problém, naopak se snažím, aby kolem mne všechno kvetlo. Možná by bylo lepší nedělat z dětí nesvéprávné idioty. Vyrostou z nich pak samostatní jedinci, co něco vydrží. S jetelem v trávníku se dá tolik vyhrát. Hledat čtyřlístky, plést věnečky pro panenky, kamarádky, sobě… lepší než nějaká nuda s dokonalými koupenými hračkami. Tohle je totiž tvůrčí… Včelám a jeteli zdar.

 5. Eda Odpovědět

  Po dokonalém trávníku se vším všudy touží každý a ten se neskládá z jednoho druhu traviny, ale směsi, do které jetel patří, dokonce naštěstí jako jeden z mála snese i magory, co nikdy nebyli v přírodě jinde než na parkovišti před obchoďákem, takže maj pocit, že jednolitá plocha je něco, co musí mít. K čemu Vám to je, vyhazovat tísíce korun, trávit na tom dny práce a výsledek je jen zničená půda, plná plísní, herbicidů a těžkých kovů jako např Cu. … a trávník máte dál stejně hnusnej. Správně by se půda po takovém majiteli chemtrávníku měla odtěžit a odvést na skládku toxického odpadu. Chudáci děti, pak nemají mít alergie a ekzémy. Hlupáci, co za to ještě platí a dřou se pro potěchu prodejců lidské blbosti, jakým jistě bude i uvedený autor příspěvku. Vždycky se při procházce kolem zahrad bavím, když vidím ty otroky konzumu, je to jako kdyby si na dveře rovnou napsali: Tady bydlí debil 🙂 🙂 ….

 6. Pavel Odpovědět

  Dobry den, co takhle treba trocha tolerance? Proc by me melo pohorsovat, ze chce nekdo „anglicana“ zastrizeneho na 4,8 cm?!?! At ho ma, me tim nepohorsuje. Naopak pseudoekolog staromilec, ktery v ramci Vaseho mysleni necha zahradu zarust do metru a pul koprivama, protoze matka priroda to tak chtela, to zase udivuje me. Nenazyval bych ho ovsem debilem….Kazdemu co jeho jest….

 7. Josef Šourek Odpovědět

  Plný souhlas s panem Pavlem. Nevím proč nazývat někoho, kdo chce na svém mini pozemku mít pěkný trávník. Já si pamatuju a je to 60 let, že jsme z fabriky chodili sekat a sušit sena na těch krásnej horskej lukách, kde samozřejmě žilo spousty živočišstva a po sečení tam dále vegetovali. Dnes je většina těchto krásnejch luk zarostlá náletovými dřevinami a nikomu to nevadí. Běda, kdyby jste chtěli tyto nálety, nebo 100 let staré stromy zlikvidovat

 8. Lída Odpovědět

  Nám jetel obsadil celý trávník a opravdu to není nic krásného, takže ok, chápu diskutující, když mají nějaký malý ostrůvek, že se jim drastický způsob zda mimo. Vše ale má být v rovnováze a ne, že jetel zabije veškerý trávník. Takže já díky za návodný článek.

  1. Aster Odpovědět

   Víte, já mám v trávníku nejen zmíněný jetel, ale taky sedmikrásky, popenec, smetánky, rozrazil a na jaře sasanky, petrklíče, orsej atd. mezi tím vším úspěšně roste i tráva… 🙂
   Moji zákazníci vesměs chtějí tzv. anglický trávník – no, jako spojka mezi okrasnými záhony v předzahrádce je to dobré řešení. Ale pokud to chce někdo na celou zahradu, která má cca 1000 a více m2, tak mi to připadá trochu fádní. Mně „trávník“ celý rok kvete a jako bonus – když byla suchá léta, byl víceméně zelený i bez zalévání – ale – náš zákazník, náš pán – nikomu to nenutím,
   každý má právo mít na své zahradě to, co se mu líbí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *